Kapat

Yıllık izin nasıl hesaplanır?

Anasayfa
Bilgi Yıllık izin nasıl hesaplanır?
Yıllık izin nasıl hesaplanır? 1

Yoğun çalışma temposu neticesinde çalışanlar yılın muhtelif zamanları izne çıkıyorlar. İzin süreleri kıdeme göre belirleniyor. Yıllık ruhsat süresinin hesaplanması da merak edilenler arasındadır. Yıllık ruhsat süreleri kaç gündür? İşte kanuna göre yıllık ruhsat hesaplama yöntemi…

YILLIK İZİN KAÇ GÜNDÜR?

Kıdem durumuna göre yıllık ruhsat günleri değişmektedir. Asgari 14 gün iken üst hudut 26 gündür. Eğer amale yıllık izne çıkmak istiyorsa bunu işverinine 1 ay öncesinden bildirmekle yükümlüdür. İzinler kayıt altına alınmalıdır.

Yıllık ücretli izinlerde, izne çıkacak çalışanın talepte bulunması ve bu olayı belgelemesi durumunda, iş yerinin bulunduğu yerden diğer yerde iznini geçirecekse, gidiş dönüşlerinde işveren yekün 4 güne kadar ücretsiz ruhsat vermek zorundadır.

4857 sayılı İş Kanunu’nda yıllık ruhsat süreleri şu şekildedir;

– 1 yıldan 5 yıla kadar olanlara 14 gün

– 5 yıldan çok 15 yıldan az olanlara 20 gün

– 15 sene ve daha çok olanlara 26 gün

Ayrıca İş Kanunu’na göre; “Ancak onsekiz ve daha ufak yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli ruhsat süresi yirmi günden az olamaz. Yıllık ruhsat süreleri iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile artırılabilir.”

RESMİ TATİLLER VE HAFTA SONLARI YILLIK İZİNDEN SAYILIR MI?

4857 sayılı İş Yasası’nın 53. Maddesine göre, çalışanın işe başladığı tarihten itibaren, bu sürenin içinde tecrübe süresi de olmalıdır. En az bir sene çalışmış olan çalışan 14 gün ruhsat hakkı kazanmış olur. Bu haktan vazgeçme olası değildir. Eğer ücretli yıllık ruhsat günleri resmi tatillerle çakışırsa bu süreler ruhsat süresinden sayılmaz.

Niteliklerinden dolayı bir yıldan az süren mevsimlik veya kampanya işlerinde çalışanlara bu Kanunun yıllık ücretli izinlere ilişkin hükümleri uygulanmaz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.