Kapat

WBC nedir? WBC yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir?

Anasayfa
Bilgi WBC nedir? WBC yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir?

WBC sayısı vücudunuzdaki saklı enfeksiyonları tespit edebilir ve doktorları, otoimmün hastalıklar, immün yetmezlikler ve kan hastalıkları gibi teşhis edilmemiş tıbbi durumlara karşı uyarır. Peki, WBC nedir? WBC yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir? Hepsi ve daha fazlasını öğrenmek için haberimizi okumanız yeterli..

WBC NEDİR?

Lökositler olarak da adlandırılan WBC’ler, bağışıklık sisteminin mühim bir parçasıdır. Bu hücreler, vücudu istila eden bakterilere, virüslere ve mikroplara saldırarak enfeksiyonlara karşı savaşır. Ak kan hücreleri kemik iliğinde üretilir, ancak kan dolaşımında dolaşır.

Beyaz kan hücresi (WBC) sayısı vücudunuzdaki ak kan hücrelerinin sayısını ölçen bir testtir. Bu test genellikle tam kan sayımı (CBC) ile beraber bulunur. “Beyaz kan hücresi sayımı” terimi, daha umumi olarak vücudunuzdaki ak kan hücresi sayısını belirtmek için kullanılır.

Birkaç tür ak kan hücresi vardır ve kanınız genellikle her türün bir yüzdesini içerir. Bununla birlikte, kimi ak kan hücresi sayınız sağlıklı aralıktan düşebilir veya yükselebilir. Normal bir insanda bulunması gerek lökosit sayısı her mikro litrede 4,500 ve 10,000 hücre arasındadır.

WBC SAYIMININ AMACI

Normalden daha yüksek veya daha düşük sayıda WBC’ye sahip olmak, altta yatan bir durumu gösterebilir. Bir WBC sayısı vücudunuzdaki saklı enfeksiyonları tespit edebilir ve doktorları, otoimmün hastalıklar, immün yetmezlikler ve kan hastalıkları gibi teşhis edilmemiş tıbbi durumlara karşı uyarır. Bu test ayrıca doktorların kanserli kişilerde kemoterapi veya radyasyon tedavisinin etkinliğini izlemelerine muavin olur.

WBC TÜRLERİ

Lökositler olarak da adlandırılan WBC’ler, bağışıklık sisteminin mühim bir parçasıdır. Bu hücreler, vücudu istila eden bakterilere, virüslere ve mikroplara saldırarak enfeksiyonlara karşı savaşır.

Beyaz kan hücreleri kemik iliğinden kaynaklanır, ancak kan dolaşımında dolaşır. Beş ana tip ak kan hücresi vardır:

– Nötrofiller
– Lenfositler
– Eozinofiller
– Monositler
– Bazofiller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.