Kapat

Üçlü tarama testi nedir? 3’lü tarama testi kaç haftalıkken ve nasıl yapılır?

Anasayfa
Bilgi Üçlü tarama testi nedir? 3’lü tarama testi kaç haftalıkken ve nasıl yapılır?
uclu tarama testi nedir 3e28099lu tarama testi kac haftalikken ve nasil yapilir - Üçlü tarama testi nedir? 3’lü tarama testi kaç haftalıkken ve nasıl yapılır?

Hamile bir kadının bilhassa de geç yaşlarda gebe kalan kadında en aka korkularından biri bebeğinin down sendromu, Edward sendromu ya da sinir yolu hastalıkları gibi anormalliklerden biriyle dünyaya gelmesidir. Gelişen tıp ve hızla ilerleyen teknoloji sayesinde artık bebek ebeveyn rahmindeyken bile mümkün sorunlar önceden saptanabilmektedir. Şimdi ? Ne vakit ve gibi sorulara yanıt arayacağız…

Üçlü tarama testi (Triple test), tüm gebe ebeveyn adaylarına, hamilelik döneminin 16.ile 18. haftaları arasında tavsiye edilen bir kan testidir. Ebeveyn adayından alınan kan örneğinde, 3 tane farklı hormon ölçümü yapılır. Yapılan bu hormon ölçümünü, ebeveyn adayının yaşı, kilosu, sigara kullanıp kullanmadığı gibi değişkenler ve hamilelik haftası ile beraber hususi bir bilgisayar programına girilerek işleme tabi tutulur. Gebelikte bebeğe ait bilhassa Tizomi 21 (Down sendromu), Trizomi 18 (Edwards Sendromu) gibi kromozom bozukluklarıyla beraber “Nöral tüp defektleri” adı verilen anomalilerin taranmasıdır. İkili testte olduğu gibi üçlü test de riskli grubu tarayan bir tarama testidir.

Kanda tespit edilen maddeler: Alfa-feto protein (AFP), İnsan koryonik gonadotropini (hCG), ve Östriol’dür (E3).

1. AFP, bebek karaciğeri tarafından üretilen bir proteindir. Gebelik süresince ebeveyn kanında yavaş yavaş yükselir.

2. hCG, plasentada üretilen bir hormondur. Hamileliğin erken dönemlerinden itibaren yükselmeye başlar.

3. E3, hem bebek, hem de plasenta tarafından üretilen bir hormondur.

Bu testlerin düzeyi, gebelik haftalarına göre değişiklik göstermektedir.

HAMİLELİKTE YAPILAN TESTLER NELERDİR?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert anlatıyor…


ÜÇLÜ TARAMA TESTİ NE ZAMAN YAPILIR?

Üçlü test tüm ebeveyn adaylarına 16.-18. gebelik haftaları arasında önerilen bir kan testidir. Ancak zorunluluk durumlarında 15. ve 22. haftalarda da yapılabilir.

Üçlü tarama testi gebe tüm kadınlara tavsiye edilir ancak aşağıdaki durumlarda bilhassa tavsiye edilir:

– Aile geçmişinde doğumsal kusurları olanlar
– Yaşı 35 ve üstü olmak
– Hamilelikte zararlı ilaç veya hap kullanmış olanlar
– İnsülin veya diyabet rahatsızlığı olanlar
– Hamilelikte virüs kaynaklı enfeksiyon geçirmiş olanlar
– Ailesinde doğuştan kusuru olanlar
– Doğuştan kusurlu çocuğu olanlar

ÜÇLÜ TARAMA TESTİNİN BAŞARI ORANI NEDİR?

Unutulmaması gereken en mühim nokta üçlü testin tanı koymadığı, yanlızca tarama yaptığıdır. Üçlü tarama testi ile down sendromlu bebek taşıyan gebeliklerin tamamı belirlenemez ancak % 70 kadarı belirlenebilir. Down sendromlu bebek taşıyan hamileliklerin yaklaşık üçte birinde üçlü test sonucu yüksek riskli olarak gelmez, normal gelir. Bu tespit etme başarısı düşüklüğü nedeniyle üçlü testin tek başına kullanılması tavsiye edilmez. Belirtmekte fayda var; down sendromunun kati tanısı amniosentez ile elde edilen fetal hücrelerin kromozomlarının incelenmesiyle konur.

Amniosentezi her ebeveyn adayına uygulanamayacağına göre, kimlere uygulanacağını bilmek gerekir. Üçlü test işte bunun ayrımını yapmada muavin olur.

Üçlü testin doğruluğunu kısıtlayıcı en aka unsur bebeğin gebelik haftasının yanlış değerlendirilmesi, kilonun hesaba katılmaması ve çoğul gebelik olgularının gözardı edilmesidir. Gebelik haftası belirlenirken ebeveyn adayının belirttiği son tane tarihi ultrasonla mutlaka teyit edilmelidir.

Bir cevap yazın

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz