Kapat

TOKİ başvuruları nereye yapılır? Faizsiz konut kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Anasayfa
Bilgi TOKİ başvuruları nereye yapılır? Faizsiz konut kredisi başvurusu nasıl yapılır?
TOKİ başvuruları nereye yapılır? Faizsiz konut kredisi başvurusu nasıl yapılır? 1

TOKİ’den ev almak isteyen vatandaşlar bu konuda akıllarındaki sorulara yanıt arıyor. Başvuruların nereye yapılacağından, faizsiz ev kredisi başvurusunun nasıl yapıldığına kadar birçok sorular bulunmakta. Ev sahibi olmak isteyenler muhtelif kriterleri getirenler TOKİ’den ev alabilmektedirler.

TOKİ BAŞVURUSU NEREYE YAPILIYOR?

TOKİ’den ev almak isteyen vatandaşların öncelikle yerine getirmeleri gereken kriter, bulunduğu yerin nüfusuna en az 1 sene boyunca kayıtlı olmasıdır. Ayrıca katılımcıların aile fertlerinin (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve iş yeri hariç) ev sahibi olmaması gerekir. Ev kredisi kullanmamış olmak da aranan şartlardan. 18 yaşını dondurmuş olmak da vardır. 4,500 TL’lik aylık ev halkı gelirinin olması da gereklidir.

TOKİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

– TC Kimlik fotokopisi

– Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve yetimlerden “Hak Sahipliği Belgesi”

– Engellilerden Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi ya da en @ oranında engelli olduğu yazılan ve tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sıhhat heyet raporu

– Emeklilerden, emekli olduğunu gösteren vesika istenmektedir.

FAİZSİZ KONUT KREDİSİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Faizsiz ev kredisi için TOKİ’nin internet sitesinde şu açıklamaya yer verilmiştir;

Krediden yararlanabilmek için, T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (Emeklilik İşlemleri Genel Müdürlüğü) alınacak hak sahibi olduğuna dair vesika ile Ziraat Bankası’na başvurulması gerekmektedir.

Şehit Kredisinden yararlanılarak edinilecek konutlar için herhangi bir kısıtlama bulunmamakta, tapunun en çok bir sene evvel alınmış olması yeterli olmaktadır. Kredi ile istenilen yörede ve istenilen büyüklükte ev edinmek mümkündür.

Kredi miktarı her sene Devlet İstatistik Enstitüsü’nce Türkiye geneli için duyuru edilen yıllık eder artış oranı kadar artırılır. Kredinin miktarı 2018 yılı için 114.000,00 TL’dir.

Kredinin art ödemesi, hak sahibinin her türlü tazminat iç almakta olduğu maaşının 1/4 ‘ü tutarındaki miktarın T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu’nca kesilmesi suretiyle yapılır. Kredinin vadesi borcun tamamen ödendiği zamandır. Krediye ürem uygulanmaz. Ancak, kredinin açılışında bir defaya mahsus olmak üzere hak sahibinden kredinin %1’i oranında masraf alınır.

FAİZSİZ KONUT KREDİSİ SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Faizsiz ev kredisi aldıktan sonra, devam eden ödemelerinizi E Devlet üzerinden denetim edebilirsiniz. E Devlet şifrenizle E Devlet’e (www.turkiye.gov.tr) giriş yaptıktan sonra arama bölümüne ‘Faizsiz Ev Kredisi Sorgulama’ yazığ arama butonuna basın. Karşınıza ‘Toplu Ev İdaresi Başkanlığı (TOKİ)/Faizsiz Ev Kredisi Sorgulama’ (https://www.turkiye.gov.tr/ toplu-konut-idaresi-toki-faizsiz-konut-kredisi-sorgulama) sekmesi çıkacak. Ona tıkladığınız vakit ödemeye devam ettiğiniz faizsiz ev kredilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Bu gönderi için etiket yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.