Kapat

Su Böreği Tarifi

Anasayfa
Yemek Tarifi Su Böreği Tarifi
Su Böreği Tarifi
Su Böreği Tarifi 1
Su Böreği Tarifi

Osmanlı mutfağının namlı hamur işlerinden su böreği, günümüzde de yaygın olarak harcanan ve çok beğenilen bir börek. İşte en lezzetli su böreği tanımını sizler için inceledik tüm ayrıntılar haberimizde..


MALZEMELER
Hamuru için:
5 su kadehi
un
4 adet
yumurta
2/3 su kadehi
su
200 gram
tereyağı
1/2 tatlı kaşığı
tuz
Haşlamak için:
1,5 litre
sıcak su
1/2 tatlı kaşığı
tuz
1 yemek kaşığı
zeytinyağı
Hamurları ve fırın tepsisini yağlamak için:
1 yemek kaşığı
tereyağı
1 çay kadehi
zeytinyağı
İç harcı için:
600 gram
beyaz peynir
1 demet
maydanoz
Püf Noktası
Hamurları, ufalanmaması için çok fazla karıştırmadan yeteri kadar haşlamaya itina gösterin.
Pişirme Teklifi
Oklava ile açıp haşladığınız hamurlar fırında da pişmeye devam edeceğinden şişkin ve kat kat ufalayan bir börek hazırlamış olacaksınız.Böreğin aromasının yoğun olması için; 1 çay kadehi zeytinyağı yerine aynı oranda eritilmiş tereyağı ile hamur katlarını yağlayabilirsiniz.
NASIL YAPILIR?
Unu oval bir karıştırma kabına eleyerek alın. Tuzu ilave edin. Unun ortasını elinizle havuz gibi açın. Yumurtayı katıp, kenarlardan başlayarak un ve yumurtayı birbirine yedirin.
Hamurun derlenmesi için azar azar 2/3 su kadehi suyu ilave edin. Yavaş yavaş derlenen hamuru, mutfak tezgahınızın üzerine alın. Avuç içinizle bastırarak sertleşip iyice özleşene kadar hamuru yoğurmaya devam edin.
Hazırladığınız hamuru 10 denk parçaya ayırın. Mutfak tezgahınızın üzerini unlayın. Hamur bezelerinin iki tanesini kullanacağınız fırın tepsisinin ebadından azıcık daha büyük olacak biçimde oklava desteğiyle incecik açın.
Kalan sekiz adet hamur bezesini, fırın tepsinizin büyüklüğü ile doğru orantılı olarak açtığınız diğer iki adet hamur parçasına oranla azıcık daha kalın olacak biçimde oklavayla açın.
Açtığınız hamurları haşlamak için; derin bir tencereye sıcak su, tuz ve zeytinyağını aktarın.
Kaynayan suya açtığınız hamurları birer birer ilave edin. Aralıksız hakimiyet edip bir kevgir desteğiyle ufalanmaması için usulca çevirerek yumuşayana kadar haşlayın. Haşladığınız hamurları tel bir süzgecin üzerine alın ve sularının süzülmesini sağlayın.
Böreğin iç harcı için; maydanozu incecik kıyın. Beyaz peyniri sertliğine göre rendeleyin ya da bir çatal desteğiyle ezin. Kıyılmış maydanozla beraber harmanlayın.
Fırın tepsisini tereyağı ile yağlayın. Fırın tepsinizden daha büyük bir biçimde açtığınız hamur parçalarının bir tanesini tepsinin tabanına yayın. Üzerini 1 çay kadehi zeytinyağının bir kısmı ile yağlayın.
Hazırladığınız peynirli iç harçtan üzerine serpiştirin. Fırın tepsinizin ebadıyla doğru orantılı bir biçimde açtığınız 8 adet hamur parçasını aralarını yağlayıp peynirli iç harç koyarak bu biçimde üst üste dizin. En altta kalan hamur parçasının fazla kısımlarını içe doğru katlayın.
Fırın tepsinizin ebadından daha büyük bir biçimde açtığınız bir diğer haşlanmış hamur parçasını tepsinin en üst kısmına yerleştirin. Dışarıda kalan kısımlarını elinizle tepsinin tabanına doğru ittirin. Üzerini kalan zeytinyağı ile yağlayın.
Su böreğini, evvelden ısıtılmış 180 derece fırında üzeri kızarana kadar takribî 60 dakika pişirin. Oda ısısında içini sürüklemesi için 10-15 dakika kadar beklettiğiniz böreği dilimledikten sonra servis edin. Hoşlandıklarınızla paylaşın.

Bu gönderi için etiket yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.