Kapat

Sadun Boro Kimdir

Anasayfa
Biyografi Sadun Boro Kimdir
Sadun Boro Kimdir

Sadun Boro ?

Sadun Boro d. 1928, İstanbul – ö. 5 Haziran 2015, Marmaris, Muğla Dünyanın etrafını 1965-1968 yılları arasında eşi Oda ve Kısmet adlı yelkenli teknesiyle dolaşan ilk Türk denizcidir.
Yaşamı
1928 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik yılları Caddebostan ve Marmara sahillerinde geçti. Denizcilik hayatına evvel filikayla girdi; liseye geçtiği yıllarda ilk yelkenli teknesini aldı.

Galatasaray Lisesi’ni bitirmesinin ardından 1948’de İngiltere’ye giderek Manchester Üniversitesi’nin Tekstil Mühendisliği Bölümü’nü tamamladı.

1952’de Ling adlı 11 metrelik bir yelkenliyle İngiltere’den Karayip Adaları’na dek giden ilk açıkdeniz, Atlantik fazla seyahatini bir İngiliz ile birlikte yaptı. O zaman ‘Cumhuriyet’ gazetesinde tefrika olan bu seyahatin hatıraları 2004’te Bir Hayalin Peşinde adlı kitabında yayınlanmıştır.

Bugünkü yelkenlisi 10,5 metre boyunda ve keç sembollü Kısmet, 1963’te Salacak’ta Athar Beşpınar’ın atölyesinde kızağa oturtuldu. Hayattaki en büyük emeli olan dünya gezisine 1965’te Alman asıllı karısı Oda Boro ile beraber çıktı. Onlara Kanarya Adaları’nda aldıkları şöhretli kedileri Miço eşlik etti. Üç yıl devam eden gezinin hatıraları Hürriyet gazetesinde neşredildi. Bu hatıralar, daha Pupa Yelken adlı kitapta derlendi.

Boro ailesi 1977-1979 arasında, o zaman sekiz yaşında olan kızları Deniz’le beraber Karayip Adaları’nı, Amerika’nın doğu kıyılarını gezdi.


1980’den beri Bodrum’da yaşamına devam eden Sadun Boro özellikle Gökova, Göcek gibi güney Ege koylarının korunması uğraş vermiş, Okluk Koyu ’nun ortasına Denizkızı heykeli yapılmasını sağlamıştır. Boro, gazete ve mecmualara deniz ve tabiat sevgisini teşvik eden yazıları uzun zaman yazmayı sürdürmüştür.

Sadun Boro’nun 46 yıl süresince bindiği ve takribî 150 bin deniz mil yaptığı ’Kısmet ’ adlı teknesi, İstanbul/Hasköy’deki daha önceki Haliç Tersanesi’nin olduğu yerde, Rahmi Koç Müzesi’nde gezilebilir.

Teknesiyle dünya turu reelleştiren ilk Türk olan 87 yaşındaki Sadun Boro, 05.06.2015 tarihinde Marmaris ’te rehabilitasyon altında olduğu kurumunda müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını yitirdi.

Bir cevap yazın

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz