Kapat

Rapor parası nasıl alınır? 2018 SGK rapor parası sorgulama

Anasayfa
Bilgi Rapor parası nasıl alınır? 2018 SGK rapor parası sorgulama
rapor parasi nasil alinir 2018 sgk rapor parasi sorgulama - Rapor parası nasıl alınır? 2018 SGK rapor parası sorgulama

Sigortalı olarak çalışanlar sıhhat sorunları nedeniyle raporlu oldukları sürelerin tarafından art ödendiğini merak ediyor… nasıl SGK rapor sorgulama hakkında merak ettiğiniz bütün detaylar haberimizde…

RAPOR PARASI NEDİR?

Geçici iş göremezlik, sigortalı bir çalışanın, hastalık, iş kazası, doğum gibi durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş olan sıhhat kuruluşları veya tabip raporlarında yazan istirahat süresince geçici bir süre iş yapamamasıdır. Sıhhat kuruluşlarından alınan vesika ile işe gidemedikleri süre için Sosyal Güvenlik Kurumunun kişiye ödediği ücrete de rapor parası denmektedir.

RAPOR PARASI NASIL ALINIR?

Rapor parasının alınabilmesi için öncelikle işçinin raporu alıp işverene vermesi gerekmektedir. İşveren de, bu sıhhat raporunu 5 gün içinde e-rapor sistemine girer. SGK yetkililerince incelenen rapor uygunluk durumunda onaylanır. Onaylanan rapor için PTT’ye ödeme talimatı gönderilir. Ardından da işçiye SMS gönderilir. Ve son olarak amale PTT’ye giderek rapor parasını alır.

SGK RAPOR PARASI SORGULAMA

SGK rapor parası sorgulama işlemi E Devlet, Ziraat Bankası ve PTT üzerinden yapılabilmektedir. Ancak SGK rapor parası sorgulama işlemi öncesinde bilinmesi gereken mühim ayrıntılar bulunmaktadır. Bu ayrıntıların başında ise raporunuzun kaç gün olduğu yer almaktadır. Eğer raporunuz 3 gün ve daha fazla ise bu durumda tarafınıza SGK Rapor parası ödemesi yapılacaktır. Ancak raporunuz 3 günün altında ise sigorta tarafından bir ödeme yapılmayacaktır.

SSK rapor parası sorgulama işlemi, E-devlet şifresi ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranız ile dijital ortamda internet üzerinden fazla basit ve ücretsiz bir şekilde yapılabilmektedir. Daha evvel bu işlem için iki resmi internet sitesi bulunmaktaydı. Ancak E-SGM resmi internet sitesinin kapatılması nedeni ile artık şifresiz işlem yapılması olası değildir. İşlemler yalnızca E-Devlet resmi sitesinden E-Devlet şifresi ile güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Öncelikle e-Devlet üzerinden E-Devlet şifresi ile SSK rapor parası sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikle E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifresine sahip değilseniz size en yakın merkez PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile beraber giderek E-Devlet şifresi alma başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuzu yaptıktan sonra 2 TL işlem ücreti ödeyip E-Devlet şifrenizi size hususi kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz.

E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra veya zaten E-Devlet şifresine sahipseniz; SSK rapor parası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmek için (https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme) bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayınız. “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan platformda kimliğinizi doğrulamak için T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi yazmanız gerekmektedir. T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi eksiksiz ve doğru bir şekilde ilgili alanlara yazdıktan sonra “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Tıkladıktan sonra SGK rapor parası sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Bir cevap yazın

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz