Kapat

Ramazan Ayında Susuzluğu Engelleyin

Anasayfa
Bilgi Ramazan Ayında Susuzluğu Engelleyin
Ramazan Ayında Susuzluğu Engelleyin

Ramazan Ayında Susuzluğu Engelleyin 1

Ramazan Ayında Susuzluğu EngelleyinSusuzluğu ne keser, susuzluğu gidermek için ne yapmalı, susuzluğu gideren gıdalar ve meşrubatlar, susuzluğa ne iyi kazanç mevzuları ile alakalı ayrıntılar haberimizde…
On bir ayın sultanı Ramazanın, yaz aylarına denk gelmesi, nasıl besleneceğiz ve bedenin susuz kalmasını nasıl yasaklayacağız? Suallerini de uslara getiriyor. Takribî 16 saat oruç zamanında, iftar sonrası ve sahur evveli müddetlerde, bedenimize gereken akışkanı almaya dikkat etmemiz gerekiyor. Ramazan evveli gün içinde alınması gereken akışkan en az 2.5, 3, litreyken, bunu Ramazan ayında muvaffak olabilecek miyiz? Gün içinde su tüketimi haricinde, bedenimize meyve suları, kahve, çay, nebatsal çayları, v.b muhtelif meşrubatlarla akışkan alıyoruz. Bu cins akışkanlar bedenimizin su lüzumunun bir kısmını karşılıyor.
PEKİ, NE YAPACAĞIZ?
İftarda ve sahurda yemek esnasında, bir anda fazla su içmekten sakınılmalı, su tüketimini, iftar ve sahur arası zaman dilimine yayarak yapılmalıdır. Sahurda patates kızartması, fazla yağlı gıdalar, tuz gibi bedene su lüzumuna neden olan, ağır gıdalardan uzak durulmalıdır. Mevsim meyvelerinin suları, çay gibi akışkanlar, harcanarak beden akışkan lüzumunu balansta yakalayabilirsiniz. İftar yemeklerinde de yemeğe akışkan gıdalarla başlanılmalı, katı gıdalarla mideyi çok yormadan, hazımsızlık ve rahatsızlık hissi dinlemeden yemeği sonlandırmalıyız. Daha sonra iftar ve sahur arasında belli aralıklar ile 2, 2,5 litreye yakın su ve akışkan alarak bedenimizi Ramazan ayında balansta yakalayabiliriz. Gazlı meşrubatlar her ne kadar akışkan olsalar da mideye kabarıklık verecek ve bedenin akışkan lüzumunu sağlamayacaktır. Gazlı meşrubatlar den uzak durulmalı.
ORUÇLUYKEN HAYAT
Gün içerisinde, oruçluyken, rutin işler devam edecek ve faal olacaksınız. Buna birde sıcaklar ilave edilince beden bitkin düşecek. Bedenimizi oruç meblağken çok yormadan, bedenin su balansını kaybettirecek etkinliklerden sakınmamız gerekiyor. Fazla spor ve yoğun tempoda, beden susuz kalacağı için bedenin bitkin düşmesine neden olacaktır. Beden uzuvlarımızın su ile yaşadığını, suyun yaşam olduğunu unutmamamız gerekiyor.
MUCİZE SU AMBARI KARPUZ
Karpuz, Ramazan ayında konutunuzdan kesinlikle beceriksiz etmemeniz gereken, bereketi saymakla bitmeyen çok ehemmiyetli bir besin, gerek tadıyla gerek içerisinde barındırdığı vitamin dolu yüzde doksan iki suyuyla, sahurda ve iftarda bedeninizin su balansını çok iyi sağlayarak, su gereksiniminizi giderecek bir vitamin ambarıdır.

Bu gönderi için etiket yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.