Kapat

Ramazan Ayında Öfke Kontrolü

Anasayfa
Bilgi Ramazan Ayında Öfke Kontrolü
Ramazan Ayında Öfke Kontrolü

ramazan ayinda ofke kontrolu 1 - Ramazan Ayında Öfke Kontrolü

Ramazan Ayında Öfke Kontrolü


Hiddet hakimiyeti, ramazan ayında hiddet hakimiyeti, oruçluyken hiddet hakimiyeti ile alakalı ayrıntılar haberimizde…
11 ayın sultanı Ramazan ayında oruç yakalamanın natürel ki saymakla bitmez yararları var. Fakat aynı zamanda oruç yakalayan bazı insanlarda psikolojik açıdan bir ekip negatif tesirleri olabiliyor.
Bunların başında gelen “hiddet” belki de insanlığın en mutsuzluk verici duygusu. Ve “hiddet hakimiyeti”, hem dini açıdan hem de psikolojik açıdan orucun emeline erişmesi yolunda ehemmiyetli rol oynamaktadır. Bu hakimiyeti sağlamak yapmanız gereken birkaç şey bulunmaktadır.
SUSKUN KALMA!
Rahatsız olduğunuz, söylemek istediğiniz bazı şeyler olabilir. Bunları şayet karşınızdaki şahsa zamanında aktarmazsanız, başka bir deyişle suskun kalırsanız zaman geçtikçe içinizde biriktirdikleriniz gelişir. Bunun neticesinde etrafa veya birine fiziksel ya da laflı olarak hasar verme riskinden kurtulmak ismine, kendinizi muntazam bir şekilde, doğru zamanda, doğru üslupla ifade etmelisiniz.
SOLUK TEKNİKLERİ VE UYSALLAŞMAK
Odak noktanızı sizi hiddetlendiren yerden değişik bir yere çevirmelisiniz. 5 saniye süresince usulca soluk alın ardından tekerrür usulca takribî 10 saniye süresince soluğunuzu geri verin. Bu harekâtı birkaç defa uygulayın. Şayet muhtemelse, sizi hiddetlendiren şahıs veya etraftan uzaklaşın.
ORUÇ YAKALAYAN SİGARA TİRYAKİSİNİN HİDDETLE MÜCADELESİ
Özellikle sigara bağımlılarının Ramazan ayında hiddet hakimiyeti mevzusunda, öteki bireylere oranla daha çok zorlandığı aşikârdır. Bu problem sadece Ramazan ayında ortaya çıkan bir problem değildir. Oruç yakalamasanız bile, şayet sigara bağımlısıysanız sigara içmeyi vazgeçtiğiniz andan kısa bir vakit bedeninizde bir ekip vakalar dizisi reelleşir. Bedenin kendini nikotinden arınma gayreti neticesinde ortaya çıkan mutsuzluk, kilo alımı gibi hiddetin de çoğalışına oluyor.
Bu hadiselerin üzerine bir de açlık, susuzluk, sıcak hava ilave edilince, oruç yakalayan sigara bağımlılarının hiddetlerini hakimiyet edebilmeleri gitgide güçleşiyor.
OLMUYORSA, ZORLAMA!
Ramazan ayına, 11 ayın sultanı denmesinin nedeni: açlığın güçlüğünü kavramamızı sağlaması, elimizdekilerin değerini öğrenmemiz, birlik ve beraberlik etrafını oluşturması, nefse kontrolü çoğaldırması gibi nedenlerdir.
Şayet, hiçbir biçimde hiddetinize dominant olamıyor, hakimiyet edemiyorsanız bu noktada yapmanız gereken şey hem kendinizi mutsuz bir hale sokmamak hem de çevredekileri mutsuz etmemek ismine profesyonel birilerinden hiddet hakimiyeti eğitimi almak yahut oruç yakalamamak olacaktır.

Bir cevap yazın

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz