Kapat

Rahat Oruç Tutmak İçin Sahurda Ne Yemeli

Anasayfa
Bilgi Rahat Oruç Tutmak İçin Sahurda Ne Yemeli
Rahat Oruç Tutmak İçin Sahurda Ne Yemeli

745x500 rahat oruc tutmak icin sahurda ne yemeli - Rahat Oruç Tutmak İçin Sahurda Ne Yemeli

Rahat Oruç Tutmak İçin Sahurda Ne Yemeli?


Sahurda tok yakalayan yiyecekler, sahurda ne yemeli susamamak , insanı uzun sure tok yakalayan yiyecekler, sahur menüsü, sahurda ne yemeli kilo almamak ayrıntılar haberimizde…
Kuşkusuz, oruç yakalama imanı 11 ayın sultanı Ramazan ayında İslam dinine göre bu eylemi reelleştirebilecek kapasitede ve erginliğe ulaşmış olan her Müslüman için farzdır. Oruç meblağken zorlanmak ya da zorlanmamak bir noktada insanın elindedir.
Şayet çalışıyorsanız veya okuyorsanız, hatta bunlardan hiçbirini yapmıyorsanız bile bedeninizin enerjiye, dolayısıyla gıdaya gereksinimi olacaktır. Bu noktada, Ramazan ayında takribî 17 saat aç kalındığını da unutmamalısınız. Aynı zamanda, , nemli ve bunaltıcı havanın susuzluğa tesiri de işin içine girince açlık ve susuzluk probleminin ne denli güç ve ehemmiyetli olduğu anlaşılabilir hale geliyor.
Sahur Yapmadan Olmaz mı?
Sahur, bir nevi ilerideki takribî 15 saate hazırlık kaliteyi taşır. Bedene gıda girdikten sonraki reelleşecek harekâtların, iftardan evvelki son olanıdır. Bu surattan, sahur yapmak oruç yakalayan her fert için çok büyük ehemmiyet talep etmektedir. Natürel ki, insandan insana değişebilir fakat sahur yapmak orucun çok daha sıhhatli yakalanmasını sağlar.
Şayet sahurda, tok yakalayan harcanırsa; susuzluk yaratacak yiyeceklerden uzak durulursa iftara kadar daha enerjili bir geçirilmesi muhtemel bir hale gelir.
Sahurda Ne Tüketmeli?
Sahurda, harcamanın tok yakalayacağı bazı gıdalar vardır. Yumurta, bunların en başında gelenidir ve şayet yumurta tereyağlı olursa, gün boyu enerji sağlayacaktır ve tok yakalayacaktır.
1 su kadehi süt, içerisine tarçın ilave edilerek harcandığı takdirde yeniden tok yakalayacaktır.
Çok tuzlu olmayan peynir, yoğurt hem tok yakalayacak hem de enerji sağlayacaktır.
Kuru fasulye, yeşil mercimek gibi kuru baklagiller de tok yakalayan gıdalar arasındadır.
Sahurda Nelerden Uzak Durmalı?
Genel olarak uzak durulması gereken gıdaların özellikleri: çok tuzlu veya baharatlı olması, glisemik indeksinin yüksek olması, su lüzumunu artıracak özellikte olması gibi sıralanabilir.
Sucuk, salam, sosis ve bunlar gibi şarküteri mahsullerinden uzak durulmalıdır. Bu cins besinler hem susuzluğu çoğaldırır, hem de kilo almanıza yol açar.
Tuz oranı yüksek olan zeytin, su ihtiyacını çoğaldıracaktır. Dolayısıyla, zeytinden uzak durulmalı veya tuzsuz zeytin seçim edilmeli.
Hamur işinden ve tatlıdan uzak durulmalıdır. Çünkü bu cins besinler, glisemik indeksi yüksek besinlerdir. Glisemik indeksi yüksek besinler, süratli bir biçimde enerji veren ve süratli bir biçimde düşüren besinlerdir, ayrıca bu cins besinler açlık hissine yol açmaktadır.

Bir cevap yazın

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz