Kapat

Plak Çalar

Anasayfa
Bilgi Plak Çalar
Plak Çalar
Plak Çalan Aletin İsmi ? Çok sorulan bu sualin cevabı pikaptır. Pikap hususunda kısa bilgi aktaralım.

İlk olarak pikap dediğimiz aletin basit anlatımla 2 ana parçası vardır.

Turntable plate : Plağın üstüne koyulduğu yuvarlak dönen tabla ikincisi ise : Tone arm başka bir deyişle iğnenin üstüne takıldığı kol, bu kolun üstünde counter weight denilen bir de ağırlık vardır.

Bu ağırlığın maksadı iğnenin plak üstüne uygulayacağı tazyik ve ağırlığı tespit etmektir. Ayrıca anti-skating ayarı ile iğnenin merkezkaç gücü ile savrulmasının önüne geçmektir. Tone arm 2 çeşitte olur S type veya straight . Düz, sopa biçiminde olanlar iyi sistemlerde kullanılır S type çoğu zaman dj pikaplarında kullanılır

Turntable plate : 12 inç olmak zorunluluğundadır. Zira standart LP veya 33’lük 12 inç ebadındadır. Aynı şekilde 7 inchlik singlelar vardır ve bunlar da 12 inchlik tabla üstünde çalar.

Modern pikapta 2 dönme sürati yer alır. 33 devir veya 45 devir. rpm 33lük plaklar dakikada 33 kere döner öbürü ise 45 kere.

Bu ile pikabın içinde bu 2 dönme süratine olanak tanıyan değişmez bir motor vardır. Bu motorun devir kaçırmaması emelli çok nitelikli olması lazımdır.

Motor Turntable plate’i ya çevresinden geçirilen bir kayış dayanağı ile çevirir belt drive veya büyük bir mıknatıs taşıtı ile döndürür direct drive. Hi Fi sistemlerde çoğu zaman belt drive kullanılır.

Bir cevap yazın

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz