Kapat

Papirüs Nedir Papirüs Nasıl Yapılır

Anasayfa
Bilgi Papirüs Nedir Papirüs Nasıl Yapılır
Papirüs Nedir Papirüs Nasıl Yapılır

Papirüs Nedir Papirüs Nasıl Yapılır 1

Papirüs Nedir? Papirüs ?Papirüs nedir tarih, papirüs nasıl yapılır, papirüs nebatı, papirüs nedir kısaca tasviri,  papirüs kağıdı, papirüs nedir lügat anlamı ile alakalı ayrıntılar haberimizde…
PAPİRÜS NEDİR? PAPİRÜS NEBATI
Papirüs, Nil Irmağı kıyısında gelişen, boyu 3 metreyi bulan üryan saplı otsu bir nebattır.
Daha Önceki Mısırlıların papirüs saplarından elde ettiği kağıttır.
PAPİRÜS NEDİR TARİH
Papirüs nebatı, daha önceki yarıyıl Antik Mısır’da yalnızca Nil ve Fırat ırmaklarının kıyı kesimlerindeki bataklıklarda yetişiyordu.
Günümüzde ise Nil akarsusunun ve Sicilya Adasının muhakkak başlı bölgelerinde az ölçüde yetişmektedir.

Antik Mısır’da papirüs hasır, kayık, kulübe ve yazı kağıdı olarak kullanılmaktaydı. Öteki kullanım alanı ise köklerinden yakıt üretilip kullanılmasıydı.
PAPİRÜS KAĞIDI
Papirüs nebatından papirüs kağıdı elde etmek için, papirüsün özü ince şeritler biçiminde kesilir ve yan yana dizilir. Yan yana dizilmiş olan bu şeritlere dik olarak tekerrür kesilen şeritler dizilir. Dizme operasyonu bitmesinin ardından tokmak ya da pres desteği ile sıkıştırılır. Bu biçimde dizilmiş olan papirüs şeritlerinin birbirine geçmesi basitleşir.

Nebatın kendi özelliği olan yapışıklı yapısı sayesinde bu şeritler birbirine basitçe yapışırlar. Tam işlermlerin sonunda kağıt yüzeyinde alana gelen pürüzleri giderebilmek için üzerlerine sedir yağı sürülür ve yazı yazmaya hazır hale getirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.