Kapat

O.J. Simpson Kimdir O.J Simpson Davası

Anasayfa
Biyografi O.J. Simpson Kimdir O.J Simpson Davası
O.J. Simpson Kimdir O.J Simpson Davası

O.J. Simpson ? O.J Simpson Davası

O. J. Simpson cinayet davası fotoğrafı adıyla People of the State of California v. Orenthal James Simpson Kaliforniya’da yer alan Los Angeles County Duruşması’nde karar verilmiş ceza davasıdır. Davada daha önceki Amerikan futbolu oyuncusu ve oyuncu O. J. Simpson, daha önceki eşi Nicole Brown Simpson’ı ve garson Ronald Lyle Goldman’ı 1994’ün Haziran ayında öldürdüğü öne sürülerek suçlanmıştır. Dava 9 Kasım 1994’de juri üyelerinin andı ve 24 Ocak 1995’de giriş beyanları ile işlenmiş ve 3 Ekim 1995’de kararın duyurulması ile bitmiştir. Dava, Amerikan tarihinin medyada en çok yer alan ceza davası olarak öğrenilmektedir. 8 aydan fazla devam eden davanın sonucunda Simpson salıverilme etmiştir.

Yüzyılın Davası

Simpson, davada kendisini korunması emelli olarak kamuoyunda iyi öğrenilen avukatlarla çalışmıştır. Korunma ekibinin önderliğini Robert Shapiro ve ardından Johnnie Cochran almış ve ekipte F. Lee Bailey, Alan Dershowitz, Robert Kardashian, Gerald Uelmen, John Yahoe ve Carl E. Douglas’ın yanında Deoksirübo Nükleik Asit ispatlarında uzmanlaşan Barry Scheck ve Peter Neufeld yer almıştır. Los Angeles County ellerinde mapus zorunlu ispatların olduğunu düşünse de Cochran, o yarıyılda davalarda yeni bir delil cinsi olan Deoksirübo Nükleik Asit delilleri -laboratuvar bilimcilerin ve teknisyenlerin kararttığı öne sürülen  misali ispatları da dahil- ile öteki adli deliller hususunda juride kuşku uyandırmayı muvaffak olmuştur. Cochran ve korunma ekibi ayrıca Los Angeles Departmanı’nın görevini makûsa kullandığını da iddia etmiştir. Simpson’ın namı ve uzun televizyon yayınları “yüzyılın davası” olduğu öne sürülen davaya olan merakı yükseltmiştir. Ceza suçlaması sonucunda yapılan milli anketler beyaz ve siyah tenli Amerikalılar içinde Simpson’ın masumluğu hususunda ehemmiyetli görüş ayrılıkları olduğunu alana çıkarmıştır.

Yargılama ardından Brown ve Goldman aileleri Simpson’a karşı toplamda 33.5 milyon dolar tutarunda tazminat davası açmıştır. 4 Şubat 1997’de juri oybirliği ile Ron Goldman’ın umursamama sonucu vefatı ve Brown’ın öldürülmesi sonucu ortaya çıkan hasarlardan Simpson’ı mesul yakalamaya yetecek ispatın olduğu kararını almıştır. 21 Şubat 2008’de Simpson’a karşı hakikatleştirilen tazminat hususunda kararın yinelenmesi isteğini Los Angeles duruşması kabul etmiştir. Simpson’ın 33.5 milyon dolarlık tazminat mesullüğü bu karar sonucunda devam ettir.

Bir cevap yazın

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz