Kapat
  • PAYLAŞ

Muhammen Bedel Ne Demektir? Nasıl Hesaplanır? Altında Teklif Verilir mi?

Anasayfa
Bilgi Muhammen Bedel Ne Demektir? Nasıl Hesaplanır? Altında Teklif Verilir mi?
muhammen bedel ne demektir nasil hesaplanir altinda teklif verilir mi 35726 - Muhammen Bedel Ne Demektir? Nasıl Hesaplanır? Altında Teklif Verilir mi?

“Muhammen bedel ne demek?” sorusunun cevabı oldukça kapsamlı içeriği olan bir konuyu ifade eder. Bu bağlamda muhammen bedel en basit şekilde, düzenlenen ihalelerin, açık artırmaların alt ve üst sınırlarını belirleyen limiti ifade eder. Her ürün ayrı ayrı hesaplanan muhammen bedel; ürün, mal ya da taşınmaz gayrimenkulün bilirkişi tarafından mevcut şartlar ve zaman diliminde belirlenen tahmini piyasa bedelidir. Muhammen bedel; ürün, mal ya da taşınmaz gayrimenkulün bilirkişi tarafından mevcut şartlar ve zaman diliminde belirlenen tahmini piyasa bedelidir. Bu bedel, yaklaşık değer ve fiyat aralığını hem ihaleye girecek hem de ihalede satılacak malın sahibi kişilerin mağduriyet yaşamaması  düzenlenir. Her iki tarafın da yasal hakları muhammen bedel ile güvence altına alınır.

Muhammen Bedel Hesaplanır?

  • Muhammen bedel hesaplama Devlet İhale Kanunu’na göre belirlenen yönetmelik ve yönergeler doğrultusunda yapılır. İhaledeki mal ya da ürünler muhammen bedel tespit komisyonu tarafından düzenlenen değer üzerinden ihaleye çıkarılır. Tespit komisyonu hesaplama yaparken ürünün ya da malın emsallerini baz alarak pazar payı ve hedef kitlenin arz-talebini dikkate alır.
  • Muhammen bedel, ihaleye çıkarılan ürün ya da malın sahibi niteliğindeki kişilerce yetkilendirilmiş idarelere tespit ettirilir. Yasalar çerçevesinde yetkilendirilmiş olan kişiler, işin özelliğine göre belediye, ticaret odası, sanayi odası, borsa gibi kuruluşlardan seçilebilir.

Muhammen Bedel Tespit Tutanağı Nedir?

Muhammen bedel tespit tutanağında;

  • Muhammen bedeli tespit edilecek taşınmaza ait bilgiler,
  • Komisyon tarafından verilen karar,
  • Taşınmaz değer tespit komisyonu üyelerinin bilgileri ve
  • bilgiler yer almaktadır.

Muhammen bedel tespit tutanağında, tarafların ıslak imzaları bulunması ve ilgili yerlerdeki bilgilerin doldurulması gerekir.

Muhammen bedel tespit tutanağına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Muhammen Bedelin Altında Teklif Verilebilir mi?

Muhammen bedelin altında kalan teklifler, belirli bazı bankalar ve ihale kurumları tarafından geçerli sayılmaz. Başkası tarafından teklif verilmemiş ve en teklif muhammen bedelin altında kalmış olsa bile bu teklife işlem yapılmaz ve dolayısıyla ihale sonuca varamaz. Bu durumda komisyon kararıyla ihale ya da açık artırma ertelenir. Ertelenen ihale ya da açık artırma, yetkilendirilen komisyon üyeleri tarafından tutanağa bağlanır ve imza altına alınır. Aynı zamanda komisyon üyelerince ihale, ileri bir tarihe ertelenir. Ertelenen tarihte ihale tekrar yapılır. Muhammen bedel teklif edilene kadar ihale birkaç defa tekrar edilebilir.

bunların yanı sıra muhammen bedelin altında teklif yaparak alınması mümkün olan ihaleler de bulunmaktadır.

Sponsor Bağlantı