Kapat

Muhabbet Kuşu Bakımı

Anasayfa
Bilgi Muhabbet Kuşu Bakımı
Muhabbet Kuşu Bakımı
muhabbet kusu bakimi 1 - Muhabbet Kuşu Bakımı
Muhabbet Kuşu Bakımı

Muhabbet kuşları gerek küçük bünyeleri gerekse taklit kabiliyetleri ile sahiplenilmesi en hoş canlılardan bir tanesidir. Duyarlı bünyeleri nedeniyle muhabbet kuşu bakımında oldukça dikkatli olunması lüzumludur.İşte muhabbet kuşu bakımı meçhuller haberimizde…


Kafes tercihi muhabbet kuşunuzun fiziksel vaziyetine göre yapılmalıdır. Hareketli olan kuşlar kafesler seçim edilmemelidir. Muhabbet kuşları civarında etkinlikte bulunsa bile hayatlarının çoğunu kafeste geçirirler. Kuşunuzun rahat hareket etmesi ve psikolojik olarak kendini rahat sezmesi için, kafes seçimleri en geniş biçimde yapılmalıdır.
Kafesler, muhabbet kuşunuzun sıhhati için uygun yapıda ve malzede olmalıdır. Renkli, boya kapsayan ve mermi yapıda kafesler seçim edilmemelidir. Muhabbet kuşlarında kafesin etrafını kemirme vaziyeti sıklıkla görüldüğünden dolayı, yıpranmayan materyaller seçilmelidir. Metalden yapılma kafesler uygun kafeslerdir.Kafesin kuş tarafından bükülemeyecek veya sökülemeyecek sağlamlıkta,  basit arınılabilir ve korunaklı olması gerekir. Son olarak dikkat edilmesi gereken şey, kafes tellerinin bazı köşelerde birbirlerine paralel uzanması gerektiğidir. Bu sayede kuşunuzun kafes kenarlarına tutunurken kaymaz.
Muhabbet kuşlarının esas lüzumlarının karşılanabilmesi için; kafeslerinde bulunması gereken esas teçhizatları bakım ve beslenme emelli alınması gereken malzemeler olarak ikiye ayırabiliriz. Tünek, oyuncak ve banyoluk muhabbet kuşunuzun bakım emelli lüzumları iken suluk, yemlik, kuş kumu ve gaga taşı beslenme emelli gereksinimleridir.
a Bakım
Tünek
Muhabbet kuşları natürel etraflarında sürüler halinde yaşayan, göç eden ve hareketli yapıya sahip canlılardır. Natürel etraflarında diledikleri yere konabilen ve dinlenebilen bu canlılar, kafes civarında bu hürlüğü bulamayabilirler. Tünekler bu mevzuda muhabbet kuşunuzun esas lüzumları arasındadır. 2-3 adet hakikat ağaç dalından yapılma ve kafese uygun tünek seçilmesi çok ehemmiyetlidir. Bu tünekleri plastik malzeme yerine hakikat ağaç dalı seçerek muhabbet kuşunuza, natürel civarına yakın bir civar sunmuş olursunuz.
Oyuncak
Muhabbet kuşları, hareketli yapıları dolayısıyla etkinliği hoşlanırlar. Aile fertleriyle geçirdikleri müddetin yanı gizeme kafes içine konulan oyuncaklarla oynamayı hoşlanırlar. Muhabbet kuşunuza müddet geçirmesi için oyuncak alabilirsiniz fakat oyuncak tercihinde dikkat edilmesi gereken en ehemmiyetli şey kuşunuzun hareketini kısıtlamamasıdır. Bir öbür nokta ise kırık, çatlak ve niteliksiz maddelerden yapılmış oyuncaklardan sakınılması zorunluluğudur.
Banyoluk
Muhabbet kuşları kendi pakliklerini ve tüy bakımlarını gagaları ile yapabilirler. Ancak, tüy ve asalak meselelerini önlemek ismine, su ile yıkanarak da arınılmaya lüzumları vardır. Arkadaşınızın, su ile banyo yapabilmesi için kafesin alt kısmına içerisine batmayacakları seviyede  ılık su ile doldurduğunuz, bir banyoluk vazgeçmeniz yeterli olacaktır. Duş sırasında muhabbet kuşunuzun kafesi rüzgar akımına maruz kalmamalıdır.
b Beslenme
Suluk ve Yemlik
Suluk ve yemlikler seçilirken dikkat edilmesi gereken en ehemmiyetli nokta, suluk ve yemliklerin yapıldığı materyallerdir. Bu iki malzemenin değişik tip ve şekilde çeşitleri mevcuttur. Kuşunuzun sıhhati için paslanmaz malzemeden yapılma malzemeler seçim edilmelidir. Suluk seçerken kafesin içinden mi yoksa dışından takılacağı ehemmiyetli bir ayrımdır. Kafesin dışından takılan sulukları seçim ederek, kuşunuzu korkutmadan suyunu değiştirebilirsiniz.
Mama Kabı
Bedelli arkadaşınız her zaman iştahlıdır ve kesintisiz beslenmeye gereksinim dinler.  Kafesinde, derin mama kapları yerine, mamayı daha çekici hale getirecek olan geniş çanaklar seçim edilmelidir.
Kuş Kumu
Kuş kumu, kuşların harcadığı atanmamış tohumları hazmetmekte destekçi yiyecek olarak kullanılır.  Midede çözülebilen ve çözülemeyen olarak iki tip kuş kumu bulunmaktadır.
Çözülen kuş kumları mürekkep balığı kemiği ve istiridye kabuğu gibi organik maddelerden oluşur.  Bu kumlar sindirime destekçi malzeme olmasının yanı gizeme kalsiyum ve mineral kaynağı olarak da faydalıdır.
Çözülemeyen kuş kumları, silikatlar ve kum taşları gibi ufak yapılardan oluşur. Natürel bir biçimde hazmedilemeyen bu malzemeler, dışkılama ile bedenden uzaklaştırılana kadar bedende kalır.
Yutulan yiyecekler bu kumlar desteğiyle dağılınır ve enzimlerle yumuşar. Kuşlarda kuş kumu kullanılmaması sindirim problemlerine yol açabilir. Kumun ölçüyü ise baytar doktorlar tarafından tanımlanmalıdır. Bu mevzuda baytar doktorunuza danışmayı unutmayınız.
Gaga Taşı
Gaga taşı muhabbet kuşunuzun gagasını törpülemede kullandığı ve lüzumlu olan bir malzemedir. Gaga taşının önemsememe edilmemesi ve alınması lüzumludur. Gaga taşı tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken nokta, organik yapıda olan bir gaga taşı seçim edilmesi gerektiğidir. Mürekkep balığı kemiği, seçim edilen gaga taşı çeşidir. Mineral ve kalsiyum bakımından zengin olan bu malzeme organiktir. Kuşunuzun sıhhati için doğru bir seçim olacaktır.
Muhabbet Kuşu Bakımı – Kafes Altlığı Pakliği
Muhabbet kuşu kafeslerinde, kafes altlığı seçimi yapılırken kolay materyaller seçim edilmelidir. Odun parçaları, kedi kumu ve talaş gibi malzemeler yerine kağıt kullanılabilir. Talaş ve ahşap parçalarının öneri edilmemesinin nedeni bu malzemelerin toz yapmasıdır. Oluşan bu toz muhabbet kuşunun solunum yollarında probleme yol açabilir.
Kağıt seçim nedeni de bu sayede dışkılama sürecinin rahat takip edilebilmesidir. Beyaz kağıt üzerinde dışkılar çok rahat sayılabilir ve renkleri gözlemlenebilir.
Seçilen materyalin dışında en ehemmiyetli nokta kafes altlığı pakliğin topallamamasıdır. Kafes alırken kafes altlığının basit çıkabilir olduğundan emin olun. Haftada en az bir kere kafes altlığı sabunlu su ile yıkanmalı ve sterilize hale getirilmelidir.
Muhabbet Kuşu Bakımı – Kafesin Konumu
Muhabbet kuşlarının, narin kanatlılar olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple kafesin konumu tanımlanırken, oda sıcaklığı ve yel akımı dikkate alınmalıdır. Bedelli arkadaşınızın kafesi her zaman pak hava almalı ve ışığı alan bir bölgeye yerleştirilmelidir.  Ayrıca, muhabbet kuşları faal hayvanlardır. Bu sebeple kafes, aile etkinliklerinin asıllaştığı bölgeye yerleştirilmeli ve kafesin konumu sık sık değiştirmemelidir.
Yükseklik olarak ise göğüs hizası seçim edilmelidir. Natürel etraflarında hiyerarşik bir kumpasla sürü liderleri daha yükseğe tünerler. Göğüs hizası kuşların bu özeliği dolayısıyla ideal seviyedir.
Arkadaşınızın kafes örtüleri, ona uyku zamanı geldiği ve suskun olması gerektiği işaretini verir. Kafesin örtülmesi asla ceza emelli kullanılmamalı ve kafes uyku saatleri dışında örtülmemelidir.
Muhabbet Kuşu Bakımı – Gaga ve Tırnak Bakımı
Kanatlı arkadaşlarımızın tırnaklarının fazla uzaması, tünek üzerinde balanslı bir biçimde durmalarını eforlaştırabilir. Ayrıca, konut içerisinde perde, örtü ve halı gibi eşyalara takılmalarına yol açabilir. Gaganın seyrek de olsa fazla uzaması veya biçiminin bozulması vaziyetinde, baytar doktorunuza müracaat etmenizde fayda var.
Muhabbet Kuşu Bakımı – Etkinliğin Ehemmiyeti
Unutmayın, muhabbet kuşlarının kendilerini serbest sezmeye lüzumları vardır! İyi bir gözlem ile beraber muhabbet kuşunuzun hürce uçması ona hem mutluluk hem de özgüven katacaktır. Bu biçimde kendini aileden biri olarak görüp, size olan bağı çoğalacaktır.
Muhabbet Kuşu Bakımı – Kumpaslı Baytar Ziyaretleri
Muhabbet kuşu bakımında ehemmiyetli bir öbür nokta ise kumpaslı baytar ziyaretleridir. İyi bir gözlemci olmanız ve mümkün problemleri tespit edip erken temkin almanız kuşunuzun sıhhati için çok ehemmiyetlidir.
Göz,gaga ve tırnak hastalıkları, tüy ve ten asalakları, ishal, kabızlık, sindirim sistemi problemleri ve yumurtlama güçlüğü gibi problemleri gördüğünüzde kendiniz müdaheleden sakınarak baytar ziyareti asıllaştırmanız önerilir.

Bir cevap yazın

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz