Kapat

LGS sonuçları ne zaman açıklanacak

Anasayfa
Bilgi LGS sonuçları ne zaman açıklanacak
LGS sonuçları ne zaman açıklanacak
lgs ne zaman 1 - LGS sonuçları ne zaman açıklanacak
LGS SONUÇLARI ne zaman açıklanacak? Millî Eğitim Bakanlığı açıklaması geldi mi?
TEOG yerine gelen LGS ’de ilk seans bitirildi, imtihandan çıkan talebeler merakla LGS sual ve yanıtlarına dair ayrıntıları araştırmaya başladı. 2017-2018 öğretim seneyi Liselere Geçiş İmtihanı LGS sona erdi. İmtihan suallerini değerlendiren Fen Bilimleri Eğitim Müesseseleri Kılavuzluk Koordinatörü Cihan Yeşilyurt, sözel suallerde talebelerin pozitif netice alacağını belirterek, “Matematikte sualler çok güç, bol operasyonlu, yoruma dayalı. Fen Bilimleri sualleri TEOG’la mukayese ettiğimizde sualler çok daha uzun ve düşündürücüdür. Bu imtihanda talebelerin Rakamsal kısımdan çok fazla boşu olacaktır. Rakamsal ortalaması Türkiye geneli çok düşük olacaktır. Talebelerin bu stil sualleri 60 dakika içinde çözmesi, yetiştirmesi çok güçtür. Millî Eğitim Bakanlığının yayınladığı kazanım testler, sınama imtihanları ve misal olarak yayınlanan suallere göre sualler güç” dedi.
Fen Bilimleri Eğitim Müesseseleri’nın suallerle alakalı değerlendirmeleri şöyle:

SÖZEL BÖLÜM

TÜRKÇE: Liselere Giriş İmtihanı Türkçe sualleri Millî Eğitim Bakanlığı kazanımları yönündedir. Okuma ve ağırlıklı gelen suallerde; açıklama yapabilen, okumayı hoşlanan her talebe pozitif neticeler alacaktır. Özellikle paragraf ve metin analiz suallerinde seçilen paragrafların geçmiş senelerdeki gibi ağır olmaması paragrafların günlük yaşama dair olması, okurken bunalan talebeleri bu kasvetten kurtarmıştır.
Dil Bilgisi sualleri talebe yaşına uygun, yazım ve noktalama sualleri yapılabilecek cinstendi. Yeniden değişik kaynaklarda ALES, Dikey Geçiş Sınavı stilinden tercümelen sözel mana suallerinin 8. Sınıf seviyesine uygun bir sualle sorulması imtihanın yaş ve bilme seviyesine uygunluğunu kanıtlamıştır.
Kısacası okuyan, okuduklarından zevk alan, yorum yapabilen her talebe bu imtihan rahat geçmiştir.


T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK : TEOG sistemine göre sualler azıcık daha uzun sorulmuş. Bazı paragraf sualleri kavramlara göre hazırlanmış. LGS’deki sualler genel anlamda TEOG ile paralel olmuştur. İnkılap Tarih ve Atatürkçülük açısından beklenmedik güç suallerle karşılaşılmadı.
İNGİLİZCE: İngilizce için bu yıl değişik bir sual tipi gelmemiş. Sualler daha evvel yayınlanan misal suallerde olduğu gibi okuduğunu ve gördüğünü kavramaya ve ifade edebilmeye müteveccih. Geçen senelerde olduğu gibi tümce ve diyalog bitirme, görsele dayalı ve paragraf sualleri çıkmış.
Talebeleri zorlayacak sürpriz sual ve sual tipleri yok.Yıl süresince kumpaslı olarak çalışan ve kelime bilgisi iyi olan talebelerin yapabileceği nitelikte.
DİN KÜLTÜRÜ VE TERBİYE BİLGİSİ: 2017-2018 eğitim öğretim seneyi LGS Din Kültürü ve Terbiye Bilgisi sualleri; evvelki senelerde uygulanan TEOG Din suallerine göre basit kalitededir. Çok da uzun yakalanmayan paragrafların yanıtları net olarak bulunabilmektedir. Talebenin kafasını karıştırıcı sualler yoktur. Din kazanımlarının en kısa ve öz biçimde ifadesi olmuş sualler. Sual köküne dikkat eden talebelerin tamamını yanıtlayacağı sualler düzenlenmiş.

RAKAMSAL BÖLÜM

MATEMATİK: TEOG imtihanındaki sual stilinden çok değişik sualler sorulmuş. Sualler çok güç, bol operasyonlu, yoruma dayalıdır. İmtihanda matematik için tüketilen müddet suallerin çözümü için yeterli değildir. Türkiye genelinde yanlış rakamı ve boş rakamı oldukça fazla olacaktır. Matematik ortalaması ciddi oranda düşecektir…
FEN BİLİMLERİ: Fen Bilimleri sualleri TEOG’la mukayese ettiğimizde sualler çok daha uzun ve düşündürücüdür. Suallerin çoğu üst seviye düşünme yeteneği gerektirmektedir. Suallerin görsellerine ilk bakıldığında talebede çok güç algısı yaratmaktadır.

MATEMATİK KISMINI YETİŞTİRMESİ GÜÇ

Sualleri yalnızca Fen Bilimleri sualleri olarak düşünmemek gerekir. Rakamsal Matematik-Fen Bilimleri olarak düşünmek gerekir. Matematik kısmından başlayan bir talebenin Fen Bilimleri, Fen Bilimlerinden başlayan bir talebenin Matematik kısmını yetiştirmesi güç görünmektedir.
Bu imtihanda talebelerin Rakamsal kısımdan çok fazla boşu olacaktır. Rakamsal ortalaması Türkiye geneli çok düşük olacaktır. Talebelerin bu stil sualleri 60 dakika içinde çözmesi, yetiştirmesi çok güçtür. Millî Eğitim Bakanlığının yayınladığı kazanım testler, sınama imtihanları ve misal olarak yayınlanan suallere göre sualler güçtür.
LGS SUAL VE YANITLARI NE ZAMAN YAYINLANACAK?
LGS sual ve yanıtlarının pazar günü ikinci seans sona erdikten birkaç saat sonra Millî Eğitim Bakanlığının fotoğrafı internet sitesi üzerinden söylenmesi bekleniyor. LGS sual ve yanıtları söylendiği andan itibaren alttaki link üzerinden hakimiyet edilebilir olacak.
LGS imtihan neticeleri 22 Haziran 2018 tarihinde meb.gov.tr adresinden adayların ulaşımına açılacaktır

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.