Kapat

Kulak Kaşıntısı Nasıl Geçer

Anasayfa
Sağlık Kulak Kaşıntısı Nasıl Geçer
Kulak Kaşıntısı Nasıl Geçer
kulak kasintisi nasil gecer 1 - Kulak Kaşıntısı Nasıl Geçer

Kulak Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Bir çoğumuz kulağımızı acıdan zevk alırcasına tatlı tatlı kaşındığını anımsıyoruzdur. Kulak kaşıntılarına nasıl çözümler bulabiliriz? İşte merak haberimizde…
KULAK KAŞINTISI NASIL GEÇER?
Kulak, yapısı itibariyle kendisini dışarıdan risklere karşı korunabilmek serümen denilen millet arasında kulak lekeyi olarak öğrenilen bir yapıyı oluşturur. Bu yapı çok şiddetli ve sık bir biçimde pamuklu kulak arınıcı çubuklarla arınıldığı taktirde kulak yolunda olması gerekenden daha fazla kuruluk alana gelebilir. Bunun gibi kulağa dışarıdan sokulan cinsli cisimler paklik açısından yararlı olsa dahi kulakta kaşıntıya olabilir. Kulak kaşıntısının en yaygın olarak görüldüğü başka bir gidişat ise alerjik yapıda olan duyarlı bünyelerdir. Daha evvelden egzema veya mantar gibi rahatsızlık geçirmiş ya da bu rahatsızlıkları faal olarak yaşayan, muhtelif yiyeceklere veya maddelere karşı alerjisi bulunan bireylerde kulak kaşıntısı da sık görülen bulgular arasındadır.
KULAK İÇİNİN YIKINMASI 


Bazı beden bölgelerinin kızarmasına ve tenin tahriş olmasına neden olabilecek şartlar aynı biçimde kulağı da etkileyebilir. Bu şartlar seberoik dermatit, sedef hastalığı ve egzama gibi rahatsızlıklar olabilir. Sedef hastaları dinlemede eksilme, kulak kanalının bloke olması gibi meselelerle karşı karşıya kalabilir.
ENFEKSİYON ÖNLEYİCİ İLAÇLAR
Yüzücü kulağı hadiselerinde kulak içinde biriken nemden dolayı mantar enfeksiyonları ortaya çıkabilmektedir. Bu gidişatlara eğilimli insanlar kulak içini kuru yakalamalı ve antifungal mantar önleyici ilaçlar kullanmalıdır.
ILIK SUYLA YIKAMAK
Haşere ısırmaları ya da haşerenin kulak içine kaçtığı vaziyetlerde kulak kaşıntısı ortaya çıkabilir.Kulağı ılık suyla yıkayarak haşere öldürülüp, kulak dışına atılabilir.
GIDA ALERJİSİ
Ani,yoğun ve klasik dışı kaşıntı vaziyetlerinde hekime danışılmalıdır. Ciddi bir gıda alerjisiyle aniden ortaya çıkan kaşıntılar yoğun bir kaşıma gereksinimi doğurur.Bu cins bir kaşıntı soluk almayı güçleştiren, şişliğe ya da apseye, bayılmaya ve kusmaya neden olan ciddi bir anafilaktik tepkinin bulgusu olabilir ve acil bir tıbbi müdahaleyi gerektirebilir.
ANTİHİSTAMİN İLAÇLAR
Kulak kaşıntısına özelikle sezonluk alerjilerin neden olduğu vaziyetlerde beden alerjene karşı histamin salgılar. Bazı insanlar da emin şampuanlara, boyalara ya da değişik bakım mahsullerine karşı alerji gösterebilir. Semptomları ortadan kaldırmak için histaminlere karşı tesir gösteren antihistamin ilaçlar kullanılır ve kulak kaşıntısı yasaklanır.
ENFEKSİYONLAR
Kaşıntı bir kulak enfeksiyonunun bulgusu olabilir. Dış kulak yolu irini bu enfeksiyonların en yaygın cinslerinden biridir ve genellikle yüzücülerde yüzmeden ya da suya bir biçimde maruz kaldıktan kulak içinde kalan nemden dolayı görülür
BAZI YAĞLAR
Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı da tesirli ananesel usullerdendir ve bazı vaziyetlerde kulak damlalarının yerini alabilmektedir.Sarımsak yağı da mantar enfeksiyonlarına karşı oldukça tesirlidir.
Enfeksiyonlar için Antibiyotik İlaçlar
Bir Hayli gidişat tıbbi müdahale gerektirmeden düzenlenebilir. Semptomları rehabilitasyon etmek için bedeni mevzubahisi cilt probleminden ya da probleme neden olan enfeksiyondan kurtararak kaşıntıya çözüm bulunabilir
Duştan evvel kulak girişlerini tıkamak için kullanılacak bir ölçü pamuk kulak içine saç, sabun ya da fazla su kaçmasını yasaklayacaktır. Yüzücüler de bir şapka ya da saç bandı kullanarak kulakları kuru yakalayabilir ve bakteri ve mantarlara olan hassasiyeti eksiltebilir.
Mantara bağlı ise hekim hakimiyeti gerektir. Mantar süratli üremesini hakimiyet altında yakalamak için yağlı yada kortizonlu damlalar ile antibiyotik cinsi ilaçlar verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.