Kapat

Kan Grubuna Göre Kişilik Özellikleri – Karakter Analizi

Anasayfa
Bilgi Kan Grubuna Göre Kişilik Özellikleri – Karakter Analizi
Kan Grubuna Göre Kişilik Özellikleri - Karakter Analizi 1

İnsan vücudunun belki de en önemli maddesi, olmazsa olmazı … Vücudumuzun %7-8’i kandan oluşur. Bir damla bile, insanoğlun yaşamında köklü değişiklikler yaratabilir. Kırmızı renkli, damarlarımızda dolaşan bu sıvının vücutta üstlendiği en önemli vazife, hücrelere oksijen ulaştırmaktır. Ek olarak vücut önem arz eden maddeleri de taşıyor ve vücuttaki zarlı maddelerin atılmasına da yardımcı. Damarlarda oluşan yırtıkları anında onaran bir bekçidir adeta,

Kan Grubuna Göre Karakter Özellikleri
Kan Grubuna Göre Karakter Özellikleri

Kan ile ilgili sayısal verilere bakılmış olduğunda:
-Her 100 kişiden 40’ı 0 RH olumlu,
-Her 100 kişiden 7’si 0 RH negatif,
-Her 100 kişiden 34’ü A RH pozitif,
-Her 100 kişiden 6’sı A RH negatif,
-Her 100 kişiden 8’i B RH pozitif,
-Her 100 kişiden 1’i B RH negatif,
-Her 100 kişiden 3’ü AB RH olumlu,
-Her 100 kişiden 1’i AB RH negatif kan grubuna haiz olduğu gözlenmiştir.

En eski kan grubu ise, 0 grubudur. 0 grubu “avcı”, A grubu “çiftçi”, B grubu “göçebe” ve AB grubu ise “çağdaş” olarak adlandırılmıştır.

Kan gruplarına karakter özellikleri incelendiğinde ilginç neticeler ortaya çıkmış. O grubu kan taşıyan insanoğlun kendine güvenen, cesaretli insanoğlu oldukları, A grubundaki insanoğlun sinirli ve hassas bir yapıya sahip oldukları, B grubundakilerin diğerleriyle uyumlu, iletişimi ve yaratıcı fikirlere haiz oldukları ve AB grubundaki insanların ise, en çekici ve ilginç insanlar oldukları belirlenmiş.

Şimdi de kan gruplarına nazaran karakter özelliklerini detaylı halde ele alalım:

0 Grubu: Güçlü, dayanıklı, özgüveni yüksek, cesaretli ve iyimser insanlardır. İçine bulundukları ortama adeta bir bukalemun şeklinde iyi uyum sağlarlar. Yaşamdan keyif almayı bilen, dünya nimetlerinden en iyi şekilde faydalanırlar. Hayatı ciddiye almaz, onu bir melodi gibiymişçesine kavrar ve yaşarlar. Modaya, havaya ve zamana uyumda sorun yaşamazlar. İnsanlarla iletişimleri çok kuvvetlidir. Pozitif yönde ilişkiler kurmada üzerlerine kimse yoktur. Kendilerine verilen olanakları sonuna dek kullanırlar. Amaçlarına kolaylıkla, fazla çaba göstermeden ulaşırlar. Sivri ve uç fikirleri, eğilimleri yoktur. Sağlıklı bir bünyeye sahiptirler. Liderlik özellikleri ve başarı için lüzumlu güdüye sahip olmak 0 grubu insanlarının anahtar özelliklerindendir.A Grubu: Kalabalık toplumlarla ve kırsal yaşamın gerginlikleriyle baş edebilmek için ortaya çıkmıştır. Bu grubun psikolojik özelliklerinden bazıları, kalabalık çevrelerin kitlesel ihtiyaçlarına katlanmakla oluşmuştur. Bu nedenle uyumlu bir yaradılışları vardır. Hisleri kuvvetlidir. Araştırma yapmaktan hoşlanan insanlar bu kan grubunu taşır. Dış dünyalarındaki değişikliklere hassastırlar. Bu aşırı hassaslıkları, çevreleriyle çatışma içerinse girdiklerinde ters tepmekte ve bu gruptaki insanlar içlerine kapanmaktadır. Çevrelerindeki vakıalara dayanma kapasiteleri yetersiz kaldığında ve uyumda güçlük yaşadıklarında o topluluğun en acınacak, zavallı insanoğlu olurlar.

En kilit özellikleri paylaşımcı olmalarıdır. Kendilerine ait neleri var ise, sevdikleriyle paylaşmaktan asla kaçınmazlar. Sıkıntılarını içlerine atar, kimseyle paylaşmazlar. Dolayısıyla kan grupları içinde depresyona girmeye en uygun olanlardır. Ek olarak A grubu insanların öteki gruplardakilere gore daha azca grip olduğu da su götürmez bir gerçektir.


B Grubu: zamanla toplumlardaki ırkların kaynaşması, yeni topraklar ve iklimlerle karşıya kalan ilk B’lerin yaşamlarını idame ettirebilmeleri için uyumlu ve yaratıcı olmaları gerekmekteydi. B grupları, yerleşik hayata geçmiş A grupları kadar seviye sahibi ve konfor düşkünü değillerdir. Ayrıca bu grup, 0 grubundakilere gore daha azca kararlılık gösteren yapıya sahiptir.

Biyolojik açıdan öteki kan gruplarına nazaran daha uyumlu bir yapı arz eder. Davranışlarında akılcılık ön plandadır, sistemli, düzenli ve iradeli yaşamayı severler. Başkalarının fikirlerinden etkilenmez, kendi kararlarını uygulamaya koyarlar. Egemen güç olmaktan ve insanoğlu yönetmekten hoşlanırlar. İnatçı, otorite ve sert mizaca haiz olmalarından dolayı askerlik, uzmanlık, danışmanlı ve yöneticilik gibi işler yaparlar. Empati yapabilme yetenekleri gelişmiş bireylerdir.

AB grubu: Bu grup, sinirli ve hassas A’larla dengeli B’lerin birleşimi sonucu oluşmuştur. Bundan dolayı, birazcık parça parça karaktere sahiplerdir. Diğer üç grubun tüm özelliklerini karmaşık ve karışık bir biçimde kendilerinde toplamışlardır. Dengeli bir yapıya ulaşmak için güçlü bir disiplinle karşılaşana kadar bocalayan, kaprisli, kararsız ve tutarsız bir kişilik sürdürürler. Çevrelerine önem vermeleri, toplumsal tutumu önemsemeleri ve mantıklı düşünme yetisine sahip olmaları onları başarıya götürebilir. Detaycı değiller. En ilginç ve en çekici kan grubudurlar. Bu gruptan insanoğlu dünyada fazla bulunmaz. Dünya nüfusunun ortalama %5’ini oluştururlar. Ek olarak bu grup, kan gruplarının en yenisi olma özelliğini taşır.


Kan Grubu-Kişilik Arasındaki İlişki
Japon uzmanların yapmış olduğu bir araştırmaya bakılırsa, kan gruplarının insan kişiliğiyle yakından ilgisi olduğu ortaya çıktı. Japon uzmanlar, “İnsan vücudunun kimyası ile kişilik içinde önemli bağlar var. Kan grupları bunlardan biri.”diyerek izahat yapmışlardır.

Kan Grubuna Göre Karakter Özellikleri
Kan Grubuna Göre Karakter Özellikleri

A Grubu hanımı: Çocukları çok sever ve devamlı çocuklarıyla ilgilendiklerinden eşlerini ihmal ederler. Para harcamaya düşkündürler. Değişiklikten hoşlanırlar.
A Grubu Erkeği: İyi bir dost ve konuşmacıdır. Tertipli yaşamayı tercih eder. Eş seçimi mevzusunda titizdir.
B Grubu hanımı: Para mevzusunda ya çok cimri yahut eli çok açık biridir.
B Grubu Erkeği: Özgürlüğünün kısıtlanmasından nefret eder. Hanımlara sonsuz saygı duyar. Neşeli bir aile ister. Yemek mevzusunda oldukça titiz bir yapıya sahiptir.
AB Grubu hanımı: Süse düşkündür. Para mevzusunda tutumlu biridir. Yiyecek pişirmek ve güzel sofra hazırlamakta çok beceriklidir.
AB Grubu Erkeği: Otoriter, sözünün aile içerisinde sözünün dinlenmesini isteyen bir bireydir. Hoşgörülü ve kararlı bir yapıya sahiptir. Eşine ev işlerinde yardımcı olmaktan hoşlanır.
0 Grubu hanımı: Çocukları birazcık yetiştiğinde, derhal çalışma hayatına geri dönmek ister. Yemek yapmayı sevmez. Mutfak masrafları azaltarak kendine yeni elbiseler almayı tercih eder.
0 Grubu Erkeği: Çok kıskançtır. Kalabalıklara karışmayı sevmez. Hareketli, hırslı ve çalışkandır. Eşine devamlı hediyeler alarak sürprizler yapar.

Bir cevap yazın

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz