Kapat

Kabızlıktan kurtaran yiyecekler

Anasayfa
Sağlık Kabızlıktan kurtaran yiyecekler
Kabızlıktan kurtaran yiyecekler
Kabızlıktan kurtulmak hemen ilaçlara başvurmayın. Eğer kabızlık birkaç devam ediyorsa, doğru seçilmiş gıdalar bağırsakları yumuşatacak ve boşalmasını sağlayacak.
Kabızlıktan kurtaran besinlerin listesi:

– Yulaf lapası. Yulafı akşamdan suda ıslatın, 1-2 dakika kısık ateşte  pişirin ve aşırı olmamak koşuluyla yiyin. Verimliliğini artırmak için lapaya kuru üzüm, kayısı kurusu, kuru erik ekleyin. Meyveleri önceden sıcak suda ıslatın ve lapaya ekleyin.
– Arpa lapası. Bu lapa da çok olumlu etki verir. Lapayı çok pişirmeyin, diri kalırsa bağırsaklara gereken etkiyi verecek.
– Sebze salataları; lahana, salatalık, domates, biber, havuç, soğan, yeşillikler. Sebze salataları besleyici lif zenginidir. Bu lifler bağırsaklarda şişer ve bağırsakların boşalmasını hızlandırır. Salataya 1 çorba kaşığı buğday kepeği ve biraz zeytinyağı ilave edilirse, salatanın iyileştirici özellikleri artar.
– Meyve salataları; elma, kivi, kayısı, mürdüm eriği gibi meyveler iyidir. Meyveleri küçük doğrayın ve karıştırın, prebiyotik yoğurt ekleyin.
– Yoğurt ve zeytinyağı. 1 bardak oda sıcaklığında olan yoğurda 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin, karıştırın ve küçük yudumlarla için.
– Karabuğday lapası ve yoğurt. Karabuğday lapası diri kalacak şekilde pişirilir ve yoğurtla karıştırılır.
– 1 bardak yoğurt ve 1 yemek kaşığı buğday kepeği. Karıştırılır ve ılık olarak içilir.
– Sabah erkenden aç karnına oda sıcaklığında 1 bardak su için. Temiz içme suyu tercih edin.

Kabızlık sırasında ağrılar ve başka istenmeyen belirtiler ortaya çıktığında mutlaka doktora başvurun.

Bir cevap yazın

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz