Kapat

İskandinav Ülkeleri Hangileridir

Anasayfa
Bilgi İskandinav Ülkeleri Hangileridir
İskandinav Ülkeleri Hangileridir

745x500 iskandinav ulkeleri - İskandinav Ülkeleri Hangileridir

İskandinav Ülkeleri


İSKANDİNAVYA NEDİR?

Kuzey Avrupa ’da yer alan yarımadaların tümüne İskandinavya ismi verilir. Dillerinde eşlikler gösteren ve böyle tanınan bu coğrafyadaki ülkeler İskandinav ülkeleri olarak adlandırılırlar.

İSKANDİNAVYA NEREDE?
777.000 km² ’lik surat ölçümüne sahip İskandinavya, uç noktadaki bir yarımadada kalmış bir Kuzey Avrupa bölgesidir. İskandinavya nerede sualine cevap olma açısından, bulunduğu bölge şu biçimde ifade edilebilir; uzak abuhava İskandinavya ’nın Atlas Ummanı ve Baltık Denizi ’ne kıyısı vardır. Yarımadanın doğusuna kıyısı bulunan Botniya Körfezi ile çevrelenen bir kara parçasıdır.

İSKANDİNAV ÜLKELERİ
İskandinav ülkeleri, Kuzey Avrupa ’da bulunan yarımadada bulunan ülkeler olarak bilinse de, ülkeler arasındaki geçmişen bugüne ilişkiler ve orijinler incelendiğinde, sadece coğrafyaya bakılarak İskandinav ülkeleri belirtmek doğru olmayacaktır. Bu kriterler baz alınarak, İskandinav ülkeleri hangileri sualine daha net cevap vermemiz muhtemel olur.
Kuzey Avrupa yarımadalarının tamamı İskandinavya olarak bilinse de, sadece coğrafyayı göz önünde bulundurularak ifade edilen bu tasvir güzergahında belirteceğimiz ülkeler İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya ’dır. Orijinlere göre bu ülkeleri belirtecek olursak İsveç, Norveç, Danimarka ve İzlanda ’dır.

İskandinav ülkeleri, İskandinav orijinli ülkeleri içermesinden dolayı, Baltık orijinli Finlandiya, yarımada üzerinde olmasına rağmen bu listenin dışında kalmaktadır. İskandinav orijinli olup, bir isme ülkesi olması sebebiyle, İskandinav yarımadasından bağımsız bir coğrafyada yer alan İzlanda da bu kriter ışığında kısmen İskandinav ülkesi sayılmaktadır. Netice olarak, İskandinav orijini ve coğrafyası olarak İskandinav ülkeleri hangileri sualinin cevabı; İsveç, Norveç ve Danimarka ’dır.

Bir cevap yazın

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz