Kapat

HGS Hızlı Geçiş Sistemi Nereden Nasıl İptal Edilir

Anasayfa
Bilgi HGS Hızlı Geçiş Sistemi Nereden Nasıl İptal Edilir
HGS Hızlı Geçiş Sistemi Nereden Nasıl İptal Edilir

Hızlı Geçiş Sistemi kısaltılmış hali HGS nasıl iptal edilir? Hgs iptali hangi evraklar gereklidir? Araç satış sonrası hgs iptali başvurmak gerekiyor haberimizde.

hgs nereden iptal ediliyor

HGS İptal Edilir?
Aracınızı sattığınızda veya değiştirdiğinizde HGS geçiş üyeliğinizi de iptal etmeniz gerekiyor. HGS iptali şimdilik sadece PTT şubelerinden yapılmaktadır. Harici HGS üyeliği hiç bir yerden iptal edilmemektedir. Bu durumda araç sahiplerinin online HGS iptal sitelerine çok etmelerinde fayda vardır.

HGS iptali için gereken evraklar:

  1. Nüfus cüzdanı
  2. Araç ruhsatı

HGS iptal ettirmeden önce dikkat edilmesi gerekenler:
Gişeye gittiğinizde doldurmanız gereken bir talep formu verilir ve bu formu doldurarak HGS numarasını yazmanız gereklidir. (hgs etiket üstünde mevcuttur) Araç plakanızı da girerek araç iptal işlemi alanlarını doldurmanız gereklidir.

HGS’yi iptal ettirmeden hemen önce geçiş yaptıysanız ve bakiye yetersiz ise HGS iptali halinde kaçak geçmiş sayılırsınız. Bunun için yeterli baki ile tekrar geçiş yapınız.

HGS iptalinden sonra sadece kart içindeki bakiyenizi alabilirsiniz. Kart için ödediğiniz rakamı geri alamazsınız. HGS bakiyenizi hemen değil size verilen makbuzla 30 gün sonra alabilirsiniz.

bir araç aldıysanız ve eski bakiyenizi araca aktarabilirsiniz. Formda ilgili alanı doldurabilirsiniz.

Her ne kadar karmaşık gelse de HGS iptali için PTT görevlileri size fazlasıyla yardımcı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.