Kapat

Hamile olduğunuzu nasıl anlarsınız İşte erken hamilelik belirtileri

Anasayfa
Sağlık Hamile olduğunuzu nasıl anlarsınız İşte erken hamilelik belirtileri
Hamile olduğunuzu nasıl anlarsınız İşte erken hamilelik belirtileri 1
Hamile olduğunuzu nasıl anlarsınız İşte erken hamilelik belirtileri 1

Hamile olduğunuzu nasıl anlarsınız? İşte erken hamilelik belirtileri…

Gebelik sürecinde bayanların bedeninde alana gelen farklılar, gebelik ile alakalı bazı ipuçları verir. Anne olmanın ilk adımıdır hamile kalmak. Hamile olup olmadığını bilmek bulgularla anlaşılabilir bir vaziyettir. Gebelikte muhakkak safhalar vardır ve değişiklikler gösterir. Peki gebelik bulguları nelerdir? Hamile olduğunuzu nasıl anlarsınız? Gebelik ile alakalı oluşan sual işaretlerine cevaplar haberimizde…
GEBELİK BULGULARI NELERDİR?


Şişmiş göğüsler:
Göğüsleriniz hamileliğin ilk bulgularını gösterir. Hamilelikten sonraki iki hafta kadar erken yarıyıllarda hormonal farklılıkların çoğalmasıyla göğüslerinizi daha dolgun, ağır ve alıngan sezebilirsiniz.
Yorgunluk:
Bitkinlik de gebeliğin erken bulguları arasındadır. Erken hamilelik sırasında hormon progesteron seviyeleri yükselir. Yüksek progesteron sizi yattırabilir. Aynı zamanda, daha düşük kan şekeri seviyeleri, daha düşük kan tazyiki ve çoğalan kan imali, gebeliğiniz sırasında bitkin sezmenize neden olabilir.

Hafif kanama veya kramp:
Bazen az ölçüde kirletilme veya vajinal kanama hamileliğin ilk bulgularından biridir. İmplantasyon kanaması olarak öğrenilen bu, döllenmiş yumurtanın döllenme operasyonundan takribî 10 ila 14 gün sonra rahim duvarına yapışmasıyla olur. Bu tip kanama genellikle azıcık daha erken, kumpassız ve olağandan daha sarih renklidir ve uzun sürmez. Bazı bayanlar da gebeliğin erken yarıyılında karın krampları geçirir. Bu kramplar adet kramplarına benzer.
Kusma olan veya olmayan mide bulantısı:
Günün veya gecenin rastgele bir saatinde değil de sabahları ortaya çıkan bu gidişat, hamileliğin banal bulgularından biridir. Mide bulantısı, süratle çoğalan östrojen seviyelerinden kaynaklanır. Hamile bayanların ayrıca koku alma duygusu da çoğalmaktadır, bu sebeple yemek pişirme, parfüm veya sigara dumanı gibi muhtelif kokular erken hamilelikte bulantı dalgalarına neden olabilir.
Yeme isteği ya da iştahsızlık:
Hamileyken, özellikle ilk aylarda, hormonal farklılıklar çoğaldığında, bazı besinler ve meşrubatlardan tiksinti dinleyebilirsiniz. Ancak bazı gebelerde fazla yeme istekleri de yaygındır.
Baş sızısı:
Gebeliğin erken yarıyılında, hormonal farklılıkların neden olduğu kan dolaşımının çoğalması sık ve hafif baş sızılarını tetikleyebilir.
Kabızlık:
Kabızlık gebeliğin bir başka erken bulgusudur. Progesteronda alana gelen çoğalış besinlerin bağırsaklardan daha yavaş geçmesine neden olur, bu da kabızlığa yol açabilir.

Hamile olduğunuzu nasıl anlarsınız İşte erken hamilelik belirtileri 2

Ruh hali:
Erken hamilelikte bedeninizdeki hormonların metamorfozuyla basmakalıp dışı duygusal ve korkutucu metamorfozlar olabilir. Özellikle ilk üç ayda ruhsal dalgalanmalar yaygındır.
Baş dönmesi ve bayılma:
Kan damarlarınız genişledikçe ve kan tazyikiniz düştükçe, baş dönmesi sezebilirsiniz. Hamileliğin erken yarıyılında, bayılma da düşük kan şekeri ile tetiklenebilir.
Yükselmiş beden ısısı:
Beden sıcaklığınız ilk uyandığınızda oral sıcaklığınızdır. Bu sıcaklık yumurtlamanın ardından azıcık çoğalır ve bir sonraki yarıyıla kadar o seviyede kalır.
Adet gecikmesi:
Belki de gebeliğin en aşikar erken bulgusu adet yarıyılınızı kaçırdığınız zamandır. Bu mümkün gebelik bulgusu, bayanların öteki gebelik bulguları hakkında daha fazla detay aramalarına neden olan şeydir. Bazı bayanlar eskikilere göre çok daha hafif bir vakit yaşayabilirler. Aylık adet döngüsünü kaçırdığınızı fark ettiğiniz zamana kadar altta listelenen gebelik bulgularından rastgele birini yaşayamayabilirsiniz.
Yalnızca “Hamile sezmek”; Bir Hayli bayan gebelik bulguları hakkında sezgileri olduğunu düşünüyor. Ve bu sezgilerinin çoğu zaman doğru olduğu kanıtlanmıştır.
Belki de yalnızca değişik seziyorsun; bitkin, kötümser, başı dönmüş. Ayrıca mide ekşimesi, kabızlık veya tuvalete daha sık çıkma lüzumu. Belki de belinizin alt kısmında sert bir sızı ya da sertlik seziyorsunuz, boğaz sızınız var ya da fazla alıngan görünüyorsunuz ya da kolay bir biçimde kendinizi her zamanki gibi hissetmiyorsunuz.
HAMİLELİKTE İDRAR YOLLARI ENFEKSİYONUNDA NE YAPMALI?
Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonları sık gördüğümüz bir vaziyettir. Bunun sebebi hamileliğin erken yarıyıllarında progesteron hormonun tesiriyle geç yarıyılında da gelişen rahmin basısıyla idrar yollarında genişleme olmasıdır. Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zahide Minik yanıtladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.