Kapat

Halit Kıvanç Kimdir Halit Kıvanç Öldü Mü

Anasayfa
Biyografi Halit Kıvanç Kimdir Halit Kıvanç Öldü Mü
Halik Kıvanç Kimdir Halit Kıvanç Öldü Mü

? Öldü Mü

Halit Kıvanç d. 18 Şubat 1925, Fatih,İstanbul, Türk radyo ve televizyon daha önceki maç sunucusu ve gazeteci. Türkiye’nin en çok öğrenilen ve en uzun zaman vazife yapmış sunucularındandır. Yazar ve müzisyen Ümit Kıvanç’ın babasıdır. Aynı zamanda Pelé ile ilk müzakereyi hakikatleştiren gazetecidir.[1]

Yaşamı

Orta öğrenimini Pertevniyal Lisesi’nde, öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde bitirdi. 3 ay boyunda egemenlik yaptı. Milliyet, Çevirmen, Hürriyet, Güneş başta olmak üzere değişik gazete ve mecmualarda yazar ve yönetçi olarak üst seviye misyonlar aldı.1953’te Alp Zirek ve Halit Talayer ile birlikte Türkiye’nin ilk günlük spor gazetesi Türkiye Spor’u çıkardı. Bir yıl kadar İngiliz yayın kuruluşu BBC’de vazife yaptı. Türkiye’de radyo ve televizyon yayıncılığının büyümesinde ehemmiyetli bereketleri olan Kıvanç, Türk televizyonculuğunda bir hayli ilki yapan oldu. Olimpiyatlar ve büyük beynelmilel maçlarda sunucu olarak misyon yaptı. FIFA Dünya Kupası’nı televizyondan sunan ilk Türk spikerdir. 10 FIFA Dünya Kupası finalini radyo ve televizyonda anlattı.

Sunuculukta 50. yılını 2005’te bir jübileyle kutlayan Kıvanç, Türkiye Gazeteciler Toplumu, TSYD ve öbür müesseselerin yaptığı müsabakalarda 200’ün üstünde mükâfat kazandı. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası karşılaşmasıyla karşılaşma spikerliğine vazgeçti. Yazar, spiker, sanat insanı olarak öğrenilen Halit Kıvanç, Türk halkına net bir Türkçe ile saygıdeğer ve eğitici çalışmaları ile sunmasından nedenle Türkiye Millî Olimpiyat Komisyonu tarafından Kariyer Dalında büyük mükâfatın sahibi oldu.


Kıvanç, NTV ekranlarında pazar günleri Halit Kıvanç’la Akıldalar, NTV Radyo’da pazar günleri Mikrofonda Halit Kıvanç, NTV Spor’da ise Futbol Bir Aşk adlı programları sundu. Fanatik bir Fenerbahçe taraftarı olan Halit Kıvanç, Fenerbahçe TV’de Efsanenin 100 Yılı ve Efsanenin Asrı adlı sohbet programlarını da sundu.

Aydın Engin’le reelleştirdiği sohbet Bir Koltukta Kaç Karpuz: Halit Kıvanç Kitabı adlı kitapta bir araya gelerek İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayına verilmiştir. Halit Kıvanç, ayrıca 2006 yılında Türkiye İş Bankası tarafından yayımlanan Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur adlı kitabın da yazarıdır. Kıvanç, sanatçı Müjdat Dolaşan ile reelleştirdiği sohbeti yazığı kitapta, sanatçının yaşamını acı ve tatlı tarafları ile yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.