Kapat

Halet Çambel Kimdir Çalışmaları Nedir

Anasayfa
Biyografi Halet Çambel Kimdir Çalışmaları Nedir
Halet Çambel Kimdir Çalışmaları Nedir

Halet Çambel ? Çalışmaları Nedir

Halet Çambel 27 Ağustos 1916, Berlin – 12 Ocak 2014, İstanbul, Türk arkeologtur.

Hattuşaş’ın yer aldığı Boğazköy’de, stajyer olarak girdiği kazıları hayatı vaktince devam ettiren Halet Çambel, bilim camiası tarafından “Hitit hiyerogliflerinin çözüldüğü yer” olarak öğrenilen Karatepe-Arslantaş Höyüğü’nde, Türkiye ’nin ilk sarih hava müzesini açmıştır. Karatepe enkazlarının alana çıkarılmasına ve Hitit dilinin söylenmesine verimi büyüktür.

Türkiye ’yi eskrim sporunda temsil ederek Suat Fetgeri Aşeni ile birlikte “Olimpiyatlara giden ilk Türk bayan sporcu” sıfatını almıştır.

Akyaka konutlarının mimarı olmakla öğrenilen Nail Çakırhan’ın eşidir.
Ailesi ve gençliği
27 Ağustos 1916’da Berlin’de doğdu. Babası, Almanya’da askeri ataşelik misyonu yapan ve Atatürk’ün yakın arkadaşlarından Hasan Cemil Bey, annesi devrin Berlin Büyükelçisi İbrahim Hakkı Paşa’nın kızı Remziye Hanım’dır. Dört çocuklu ailenin üçüncü çocuğu olarak doğdu. Hukukçu ve gazeteci Leyla Çambel ile kanser tahlilcisi Perihan Çambel’in kardeşi, mühendis Bülent Çambel ’in ablasıdır.


I. Dünya Savaşı ardından ateşkes senelerinde anne babası ile bir İsviçre ve Avusturya’da yaşadıktan sonra, cumhuriyetin kurulmasından sonra 8 yaşında Türkiye’ye döndü.

Ortaokul ve liseyi Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ’nde bitirdi. Sanat hocasının tesirli anlatımı ve İstanbul’un mekanlarına yaptığı geziler lise yıllarında onu çok etkiledi. Mektepte, eskrim sporu ile de karşılaştı ve bu hususta ustalaştı.

Lise öğrenimini tamamlamasının ardından Fransız hükümetinden kazandığı bursla Paris Sorbonne Üniversitesi’nde 3 yıl arkeoloji lisans eğitimini aldı; ayrıca Hititçe ve daha önceki İbranice bildi. İlk kazı deneyimini 1935 yılında yaşadı. Dr. Kurt Brittel ’in başkanı olduğunda Alacahöyük kazısına stajyer olarak vazife aldı.

Bir cevap yazın

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz