Kapat

Güzel Yazı Yazma

Anasayfa
Bilgi Güzel Yazı Yazma
Güzel Yazı Yazma

Güzel Yazı Yazma 1

Güzel Yazı YazmaYazı, insanların duygu ve fikirlerini en iyi şekilde anlatabilmesine olanak tanıyan bir irtibat vasıtayıdır. Hoş yazma teknikleri ile sadece okunabilen değil, göze güzel görünen yazılar yazabilmek de muhtemeldir. Bu teknikler alttaki gibidir:

*Yazının grafiksel olarak göze güzel gelmesi için en başta harflerin birbirleri ile olan oranlarının orantılı olması gereklidir. Büyük ve minik harflerin belli ebatlarda oranlı bir şekilde yazılması zaferli bir şekil kompozisyonu sağlar.
*Hoş yazı yazabilmek yada var olan el yazısını iyileştirmek için belli alıştırmalar yapmak gereklidir. Alıştırma için kareli bloknot bir defter, yuvarlak keçe uçlu bir kalem gereklidir. Bu vasıtalarla oranlı bir şekilde yazı çalışması hakikatleştirilmelidir.
*Yazı alıştırmalarında aynı oranı yakalatmak için hakikatleştirilen ilk çalışma defter üstünde alt ve yukarıya çizgiler sürüklemektir. Zig zag şeklinde hakikatleştirilen bu çalışma elin aynı oranlara alışması açısından ehemmiyet talep eder.
*Çizgi çalışmalarının ardından, denk aralıklı şekillerde harfler yazma ve bu harfleri birleştirmeye uğraşma alıştırmaları hakikatleştirilmelidir. Burada harflerin ebatlarının aynı olmasına itina gösterilmelidir.
*Harfler evvel dik bir şekilde yazılmalıdır. Dik harflerden sonra eğik şekilde harf birleştirmeleri olabilir.
*Hoş yazma uğraşları mürekkepli kalemle ve divit uçlarla da hakikatleştirilebilir. Bu çalışmalarda harflerin daha büyük puntolarda olması, çalışmayı kolaylaştırır ve daha cümbüşlü şekle getirir.
Hoş yazı yazma cinsleri içinde kaligrafi yazıları da yer alır. Yazıların bir gibi görünmesini sağlayan kaligrafi cinsi, hoş yazı tekniklerinin ilk kısmını bitiren şahıslar için uygun bir uğraştır. Harf oranlarını ve çizgi şekillerini doğru bir şekilde anlayan herkes, kaligrafi çalışması ile yazısını bir sanata çevirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.