Kapat

Gülse Birsel – Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında, Eşi Kimdir

Anasayfa
Biyografi Gülse Birsel – Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında, Eşi Kimdir
Gülse Birsel – Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında, Eşi Kimdir

Gülse Birsel Biyografisi

Mart 2002’de Atv’de yayınlanan GAG programı ile ismini duyuran Gülse Birsel, yeniden Atv’de yayınlanan “Avrupa Yakası” isimli dizisindeki rolü ve dizinin senaryo yazarı olarak kariyerine devam etti.

Şener soyadı ile 11 mart 1971 tarihinde İstanbul’da Beyoğlu, Cihangir ’de doğan Gülse Birsel ’in babası Gültekin Şener, annesi Semiha Şener ’dir. Bir abisi, bir ablası vardır. Liseyi Beyoğlu Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Lise son sınıfın yaz tatilinde üç aylığına İsviçre ’de leydi mektebine gitti. Sonra öğrenimine Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde devam etti. Üniversitenin ikinci senesinde gazeteciliğe merak sardı ve Güncel mecmuasında muhabir olarak çalışmaya başladı.


Üniversiteden mezun olduktan sonra 1994 senesinde Amerika‘ya gitti. New York, Colombia Üniversitesi‘nde sinema üzerine master yaptı. 1996 senesinde tekerrür Türkiye’ye dönen Gülse Birsel üç ay süresince ATV‘de kahvaltı ilanının dış haberlerini hazırladı. Ardından, bir sene süresince Esquire mecmuasının yayın rejisörlüğünü yaptı. Esquire‘dan sonra Harper’s Bazaar mecmuasının yayın rejisörlüğünü yapan Gülse Birsel, Bazaar ve Orange mecmualarını çıkarttı.

Gülse Birsel Aralık 2001’de Gazetesi’nde köşe yazarlığına başladı.2002 senesine kadar Harper’s Bazaar‘dan başka FHM, House Beautiful ve Gezi mecmualarının da yayın koordinatörlüğünü yürüttü. Mart 2002‘den itibaren bir müddet Atv’de yayınlanan g.a.g.‘ın metin yazarlığı ve sunuculuğunu yaptı.

Mart 2003‘te köşe yazıları ve bazı g.a.g. metinlerinden olusan “Gayet Ciddiyim” isimli ilk kitabını ve Mayıs 2004 ’te “Hala Ciddiyim!” isimli ikinci kitabını yayımladı.

Şubat 2004‘te ATV ekranlarında yayınlanmaya başlayan Avrupa Yakası isimli dizinin senaryoculuğunu üstlenmesinin yanı gizeme oyuncu kadrosunda da yer aldı. 21 Ocak 2005‘te vizyona giren Hırsız Var! isimli sinema filmi, Gülse Birsel’in ilk film projesi olarak portföyünde yerini aldı.

2008 Pekin Olimpiyatları meşalesini İstanbul Şişli’de taşıma misyonu kendisine verilmiştir.
2009 üretimi Yedi Kocalı Hürmüz filminde “Safinaz” şahsiyetini canlandırmıştır.
Gülse Birsel 2012 senesinde hem senaryosunu yazıp hem oynadığı “Palavra Dünya” isimli sitcom dizisinde Altan Erkekli, Beyazıt Öztürk, Olgun Şimşek gibi oyuncularla birlikte oynadı.
Turkcell, Whirlpool ve TTnet gibi bir hayli markanın reklam suratı olarak TV reklemlarında da rol aldı.

Konutlulukları : 1999 Ağustosunda Murat Birsel ile evlendi.

Kitapları :

 • Gayet Ciddiyim
 • Hâlâ Ciddiyim
 • Yolculuk Hemşerim?
 • Velev ki Ciddiyim

Ödülleri:

 • Altın Kelebek Tv Yıldızları Ödülleri

Film ve Dizileri :

 • 2012 – 2014 – Palavra Dünya Dizi Oyuncu, Senarist
 • 2009 – Ah Kalbim Dizi
 • 2009 – 7 Kocalı HürmüzSinema
 • 2004-2009 – Avrupa Yakası Dizi Oyuncu, Senarist
 • 2004 – Hırsız Var Sinema
 • 2003 – Eyvah Daha Önceki Kocam Dizi

Bir cevap yazın

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz