Kapat

Epidural Normal Doğum Nedir

Anasayfa
Bilgi Epidural Normal Doğum Nedir
Epidural Normal Doğum Nedir
epidural normal dogum nedir 1 - Epidural Normal Doğum Nedir
Epidural Normal Nedir?

Epidural ya da millet dilindeki “sızısız doğum” olağan ve sezaryen doğumlarda çekilen sızıları ortadan kaldıran bölgesel bir anestezi cinsi. Anneler epidural doğum usulüyle sızısız bir doğum asıllaştırmanın sevincinin yanında, seçimleri sezaryenden yana olursa bebeği erkenden görebilme kaderi de buluyorlar.


EPİDURAL OLAĞAN DOĞUM NEDİR?
Doğum, olağan veya sezaryen biçiminde asıllaştırılabilir. Epidural doğumsa hakikatinde iki doğumun sentezi olarak görülebilir. Sezaryende yapılan anestezi yerine yerel epiduralanestezi yapılarak anne’nin sızısız bir doğum geçirmesi sağlanırken bebek olağan yollarla doğmuş olur. Epidural doğum yapacak anne adayı doğum esnasında baskıyı, değmeyi sezer, hatta doğum anına kadar yürüyebilir ancak sızıyı sezmez. Doğum esnasında anestezinin aksine her şeyi dinleyip görebilir.
EPİDURAL OLAĞAN DOĞUM NASIL YAPILIR?
Anestezi hekimi, anne adayını yan yatırır ve epidural anestezinin uygulanacağı bölgeyi tanımlar. Bu bölge antiseptik madde ile silindikten sterilize bir bezle örtülür ve sonrasında cildi uyuşturucu bir iğne yapılır. Bu iğne, epidural anestezinin yapılacağı zaman oluşacak sızıyı gevşetmek içindir. Tanımlanan bölgeye ucu küt bir iğne ile katater yerleştirilir ve ilaç verilir. Kateter, çok ince bir sondacık olduğundan şahsın ve dolayısıyla kateterin yerinden oynanaması çok ehemmiyetlidir. Bu surattan kateter hastanın sırtına statiklenir. Sonrasında aralıklarla pompa aracılığıyla ilaç verilmeye devam edilir. Olağan doğumda, ilaç verildikten 15 dakika sonra anne adayı kasılmaları sezer fakat sızı dinlememeye başlar. Doğum uzadığında veya lüzum olduğunda ek doz ilaç verilebilir. Kateterin takılması ve doğum esnasında değişmezlenmesi anne adayları çok rahat bir tecrübedir.
EPİDURAL OLAĞAN DOĞUM AVANTAJI
Epidural olağan doğum doğru dozda uygulandığında sızısız bir biçimde doğumu süratlendirir, uygulamadan sonra yürüyememe gibi meselelere yol açmaz, sersemletme, gaz çıkaramama gibi meseleler yaratmaz, psikolojik gevşeme ile rahmin açılması çok daha basit olur.
EPİDURAL OLAĞAN DOĞUM TEHLİKELERİ
En ehemmiyetlisi harekâtın yüzde surat galibiyet oranı yoktur ve galibiyetsiz olunduğunda yeniden sızı hissi dinlenebilir. Seyrek idrar imalinde zorlanma ve kateter takılan bölgede enfeksiyon görülebilir. Bunun haricinde çok kilolu hastalarda belden anestezi daha güç olabilir. bu olasılıklar için doğum evveli hekim hakimiyeti ile epidural olağan doğuma karar verilmelidir.

Bir cevap yazın

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz