Kapat

EMEKLİLİK İŞLEMLERİ

Anasayfa
Bilgi EMEKLİLİK İŞLEMLERİ
emeklilik islemleri 21110 - EMEKLİLİK İŞLEMLERİ

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak hizmet vermekte olan çalışanlar rahat bir yaşlılık ve ferah bir emeklilik döneminin hayalini çalışma hayatı boyunca kurarlar. Emekli olmak için belirlenmiş olan şartları yerine getirdikleri halde çalışan her vatandaş emekli olma hakkına sahiptir. Herkesin aklına takılan emeklilik işlemleri konusu ise özellikle emekli olmaya aday olan vatandaşlarımızın kafasını karıştırıyor. Bizlerde bu yazımızda sizleri emeklilik işlemleri konusunda aydınlatacağız.

Emeklilik İşlemleri Nelerdir?

Emeklilik işlemleri bağlı olduğunuz kuruma göre farklılıklar gösterebilmektedir. Emeklilik işlemleri hususunda dikkat etmeniz gereken nokta ise bağlı bulunduğunuz kurumun neler istediğiniz net ve doğru bir şekilde öğrenmek olacaktır. Her kurum için SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı için emeklilik işlemlerinden detaylı bir şekilde bahsedeceğiz. SSK’lılar için emeklilik işlemlerinde gerekli olan bazı belgelerden bahsetmek gerekecek olursa bunlar, gelir vergisinden muafiyet belgesi, sigortalı işten ayrılış belgesi, belgesi, emekliliğe hak kazandığını gösteren belgelerdir.

BAĞ-KUR çatısı altında emeklilik işlemlerinden bahsedecek olursak bu kurum için emeklilik işlemlerinde istenilen belgeler ise  tahsis talep beyan taahhüt belgesi ve sigortalılık belgesidir.

Emekli Sandığı kurumuna bağlı olarak hizmet vermekte olan kişiler ise emeklilik işlemleri takibini yazımızın sonunda sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine tıklayarak yapabilirler. Bu işlemi yapabilmeniz için size ait olan bir E-Devlet şifrenizin mevcut olması gerekmektedir. Eğer hala bu şifreye sahip değilseniz size en yakın PTT şubesine giderek, 2 TL olarak belirlenmiş olan işlem ücretini tahsis edip şifrenizi kapalı bir zarf içerisinde temin edebilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra yazımızın sonunda yer alan bağlantı adresine tıklayınız. Daha sonra karşınıza gelecek olan sayfada yapmanız gereken ilk işlem olan ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneğine tıklayınız. Bu adımın ardından size ait olan T.C. numaranızı ve E-Devlet şifrenizi ilgili kısıma giriniz. Bu işlemleri başarı ile tamamladıktan sonra Emekli Sandığı emeklilik işlemleri evrak takibinizi kolaylık ile yapabilirsiniz.

Emekli Sandığı Emeklilik Evrak Takibi İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.