Kapat

Ekvator Nedir

Anasayfa
Bilgi Ekvator Nedir
Ekvator Nedir
ekvator nedir 1 - Ekvator Nedir
Ekvator Nedir?

Ekvator, kuzey ve güney yarımküreleri birbirinden ayıran soyut bir dairesel hattır. Kuzey ve Güney kutup noktalarına denk mesafede olan noktaların toplanmasıyla ortaya çıkan çizgidir. Ekvator’un enlemi tasvir gereği 0° dir. Yerküre’nin ekvatorunun uzunluğu 40.076,4 km’dir.


*Paralel enlem dairelerinin başlangıcıdır. 0° paraleli dünyayı kuzey ve güney güzergahında olmak üzere iki yarım küreye dağılır.
*Çizgisel süratin azami, yerçekiminin en düşük olduğu yerdir.
*Ekvator üstünde boylamların meridyenlerin birbirlerine mesafesi denk ve 111 km’dir.
*Ekvatorun kuzeyinde yer alan 23°27′ Kuzey enlemi olan Yengeç Dönencesi ve güneyinde yer alan 23°27′ Güney enlemi olan Oğlak Dönencesi arası ekvatoral alandır.
*21 Haziran günü 23°27′ Kuzey enlemi yengeç dönencesi güneş ışınlarını bütün dik açı ile kazanç. Yerin aks eğikliğine ve yıllık hareketine bağlı olarak güneşin bütün dik açıyla eriştiği alan güneye doğru kaymaya başlar. 23 Eylül günü 0°enlemi olan ekvatora dik kazanç ve güneye doğru kaymayı sürdürür. 21 Aralık’ta ise 23°27′ Güney enlemine oğlak dönencesi dik açı ile düşer. Bu tarihin ardından ise kuzeye kaymaya başlar 21 Mart günü ise yine ekvatora dik düşer.
*Ekvator enlemi Güneş ışınlarını yılda iki kez bütün dik açı ile alır. 21 Mart ve 23 Eylül. Değişik günlerde ise dike yakın açı ile alır. Buna rağmen üstünde gece ve gündüz zamanları her zaman denktir. Zira aydınlanma dairesi her daim ekvator çizgisini iki denk parçaya ayırır.
*Tropikal pespaye tazyik bölgesidir, 30° Kuzey ve 30° Güney enlemlerinde egemen olan subtropikal yüksek tazyik bölgelerinden, ekvatora doğru kesintisiz rüzgarlar olan Alizeler yapıt.
*Ekvatoral abuhavada ısı tam yıl zamanınca 20 dereceden alt olmaz. Yıl içinde ısı oynamaları yalnzıca birkaç derecedir. Her mevsimi yağmurludur. Güneşin başuçtan geçtiği iki defaya uyan iki çok yağmurlu sezon vardır. Bunlar arasındaki zamanlarda da yağmur vardır, ancak azıcık eksilmiş olur. Bununla ilgili olarak, buralarda yerleşmiş olan Avrupalılar çok yağmurlu sezona kış mevsimi mantığına gelen “invierno” Ispanyolca ve “hivernage” Fransızca adını vermiş, az yağmurlu sezonlara da yaz mevsimi mantığına gelen “verano” Portekizce demişlerdir. Asılda ise burada kış ve yaz mevsimleri, bizim bildiğimiz şekilde yoktur.
*Ekvatorun üstünden geçtiği ülkeler;
*Afrika Kıtasında : Gabon, Kongo, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Uganda, Kenya, Somali.
*Asya Kıtasında : Maldivler, Endonezya.
*Güney Amerika Kıtasında : Ekvador, Kolombiya, Brezilya.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.