Kapat

Çankırı’nın Neyi Meşhur?

Anasayfa
Bilgi Çankırı’nın Neyi Meşhur?
Çankırı'nın Neyi Meşhur?
Çankırı'nın Neyi Meşhur? 1

Çankırı’nın Neyi Meşhur?

Çankırı’nın yemek olarak neyi tanınmış, Çankırı’nın tanınmış yerleri, Çankırı’nın tanınmış tatlıları, Çankırı’nın hangi meyvesi tanınmış mevzuları ile alakalı ayrıntılar haberimizde…
Çankırı, İç Anadolu bölgemizde yer alan tarihi kentlerden biridir. Yerli – yabancı turistlerin uğrak noktalarından biridir.

ÇANKIRI’NIN YEMEK OLARAK NEYİ TANINMIŞ, ÇANKIRI’NIN TANINMIŞ TATLILARI

Çankırı’nın birbirinden lezzetli ve değişik bir hayli yemeği ve tatlısı vardır.


Bunlardan cızlama, lokma, canfes böreği, çullama, güveç, sini, çalma, mıhlama, cevizli hamur, harmandaşı, gözleme, hoşmerim, mantı, ince ekmek muskası, kızılcık şurubu, mantarlı keşkek, su böreği, yağlı çörek, bazlama, pelverde, sürükleme helvası, keşkek, çeç çöreği, fıt fıt aşı, bıhtı, etli hamur, tarhana çorbası, hindi folması, konut güveci ve yumurta tatlısı gibi bir hayli yemek ve tatlı çeşidi vardır.

ÇANKIRI’NIN TANINMIŞ YERLERİ

Tarihi açıdan değişik uygarlıklara konut sahipliği yapmasından dolayı Çankırı’da dolaşılacak çok fazla yer vardır.

Çankırı’nın tanınmış yerleri ise şöyle; Çankırı Müzesi, Buğday Pazarı Medresesi, İmaret Camii, Yeni Camii, Ali Bey Camii, Büyük Camii, Mirahor Camii, Çankırı Kalesi, Çivitçioğlu Medresesi, Çankırı Konutları, Buğday Pazarı Medresesi, Büyük Camii Medresesi, Kirmanoğlu Medresesi, Murat Hamamı, Karataş Medresesi, Tuz Mağarası, Kurşunlu Hamamı, Karataş Hamamı, Ilgaz Dağı Ulusal Park, Ilgaz Hamamı gibi yerler Çankırı’nın en tanınmış ve tarihi yerleridir.

Bu gönderi için etiket yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.