Kapat

Çanakkale’nin Neyi Meşhur

Anasayfa
Bilgi Çanakkale’nin Neyi Meşhur
Çanakkale'nin Neyi Meşhur
Çanakkale'nin Neyi Meşhur 1

Çanakkale’nin Neyi Meşhur?

Çanakkale’nin neyi tanınmış, Çanakkale’nin tanınmış tatlısı, Çanakkale’nin tanınmış yerleri, Çanakkale’nin hangi meyvesi tanınmıştır, Çanakkale tanınmış yemek yerleri mevzuları ile alakalı ayrıntılar haberimizde…
Çanakkale kent, geçmişte bir hayli uygarlığa konut sahipliği yapmıştır. Çanakkale dünyanın şahitlik etmiş olduğu  Kurtuluş Savaşı epopesinin merkezidir. Çanakkale, ‘Çanakkale Geçilmez’ yazısının detanla yazıldığı bir kenttir. Çanakkale tarihi truva savaşlarına da şahitlik etmiştir.
ÇANAKKALENİN TANINMIŞ YERLERİ
1- Çanakkale Truva Antik KentiTarihin tanınmış truva savaşlarının yapıldığı yerdir ve Ezine ilçesine bağlı olan bölgedir. Tarihi M.Ö. 3000’li senelere sabretmektedir.

2- Çanakkale Aynalı Çarşı
Aynalı Çarşı, Çanakkale’nin sembolü haline gelmiş ismine türküler yazılmıştır. İstanbul’da yer alan darı Çarşısı gibidir. Bu çarşıda kendinize ya da hoşlandıklarınıza armağanlar alabilirsiniz.

3- Çanakkale Şehitler Abideyi
Kurtuluş Savaşında şehit düşen binlerce asker hatırasına yapılmıştır ve bu abide Gelibolu Yarımadasında yerini alır. Çanakkale’nin sembollerinden biri haline gelmiş olan bu abideyi her sene binlerce insan ziyaret etmektedir.

Çanakkale’nin Öbür Tanınmış Yerleri
4- Zeus Altarı
5- Çanakkale Saat Kulesi
6- Çanakkale Arkeoloji Müzesi
7- Çanakkale Deniz Müzes

ÇANAKKALE’NİN TANINMIŞ TATLISI, ÇANAKKALE’NİN HANGİ MEYVESİ TANINMIŞTIR?


Çanakkale tarihini yanı gizeme gıdaları ve tatlıları ile de tanınır. Çanakkal’de ezine peyniri, sardalya balığı, peynir helvası ve simit lokumu çok tanınmıştır.
Öte yandan Çanakkal’e domatesi ile çok tanınmıştır.

Bu gönderi için etiket yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.