Kapat

Bursa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anasayfa
Bilgi Bursa Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Bursa Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Bursa Hakkında Bilinmesi Gerekenler 1

Bursa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bursa hakkında eksantrik bilgiler, Bursa’nın tanıtımı kısaca, Bursa’nın özellikleri kısaca, Bursa’yı anlatan yazı, Bursa kısa anlatım ayrıntılar haberimizde…
Bursa, Türkiye’nin dördüncü büyük kentidir. Bursa natürel hoşlukları, bir çok şehire yakın olması sebebi ile yerli – yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Bursa, Osmanlı Devleti’nin ilk başşehri olmuştur ve tarih kokan bir kenttir.

Bursa 2016 Dünya Yaşanabilir Kentler listesinde dünya çapında 28, Tükiye için 1. sırada yerini almıştır. Bursa’nın toplam popülasyonu bilgile göre 2.842.547’dir. Bursa’nın hayat alanı 10.882 metrekaredir.
BURSA HAKKINDA EKSANTRİK BİLGİLER

Bursa binlerce senelik bir geçmişe sahip olduğu için öğrenilen en daha önceki arkeoloji harabeleri Menteşe Höyüğü ve Ilıpnar’dadır. Bu arkeolojik viraneler takribî 7 bin seneliktir.

Bursa surlarının tarihi Osmanlı Devleti’nden evvellerine dayanır. Bu kent külliye ve türbe bakımından çok zengindir.


Bursa 1960 senesinden sonra ehemmiyetli bir ticarek merkezi haline gelmiştir ve Türkiye’nin en ehemmiyetli sanayi kentidir.
BURSA’NIN ÖZELLİKLERİ KISACA

Bursa zengin kültürü ve, eşşiz doğası ve eforlu ekonomisi ile Türkiye’nin en hoş kentlerindendir. Bu kent Avrupa, Kuzay Afrika ve Rusya ile yapılan ticaret açısından ehemmiyetli bir konuma sahiptir.

Bursa sadce tarihi, yapıları ve doğası ile değil İskender kebap ve kestane şekeri ehemmiyetli lezzetlere konut sahipliği yapar. Karagöz gölge oyunları ile ananelerin yaşatıldığı Bursa’da Uludağ ile dünyaya tanınmıştır.

Bu gönderi için etiket yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.