Kapat

Brunei Sultanlığı

Anasayfa
Bilgi Brunei Sultanlığı
Brunei Sultanlığı

Brunei Sultanlığı 1

Brunei Sultanlığı


  • DEVLETİN ADI: Brunei Sultanlığı
  • BAŞŞEHRİ: Bandar Seri Begawan
  • YÜZÖLÇÜMÜ: 5.765 km2
  • POPÜLASYONU: 264.000
  • FOTOĞRAFI DİLİ: Malaysia Dili, İngilizce
  • DİNİ: İslâm
  • ÜNİTEYİ: Brunei Doları

Asya kıtasının güney-doğusunda yer alan Borneo Adasının kuzeydoğusunda olan Güney Çin Denizine kıyısı olan komşusu Savarak Devletinin topraklarının Güney Çin Denizine doğru bir hol gibi girmesi sebebiyle iki kısma ufalamış minik bir devlet. İngilizlerin gözetmesi altında.
Târihi
Brunei ’nin 15. asra dek olan târihi hususunda pek fazla bilgi yoktur. İslâmın bu ortamda dağılmasının ardından târihi net şekilde öğrenilmektedir. İslâmiyetin kabulünün ardından dînin gereği olarak birlik berâberlik içinde hareket ederek bölgenin en eforlu devleti olan Brunei- Borneo Adasının tamına yakın bir kısmını yönetimi altında yakalıyordu. İslâmnedeniyle de Brunei Devletinin düşmanları devleti kesintisiz zayıflatmaya uğraşmışlardır. On dokuzuncu asrın sonunda iyice eforsuzlaştırılan devlette 1888 senesinde İngiltere hâkimiyetini sağlamıştır. 1959 senesinde kabul edilen bir tüzük kapsamında Brunei Sultanlığı yarı demokratik bir kumpasla iç işlerinde bağımsız dış işlerinde İngiltere ’nin kontrolünde olan bir ülke olarak son şeklini almıştır.
Fizîki Yapı
Güney Çin Denizine kıyısı olan iki parçalı toprak üstünde kurulmuş olan devletin yer biçimleri fazla farklılık göstermez. Batı kısımları pespaye ovalar ve bataklıklarla kaplı olan devşetin doğu kısımları ise çok fazla yüksek olmayan dağlarla çevrilidir. Azami yeri Labi Hılls Tepesi olup 396 m yüksekliğindedir. Ehemmiyetli nehirleri Belait ve Tutong ’dır. Gölleri yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.