Kapat

Börek Ne Kadar Sürede Pişer Kaç Derecede Pişer

Anasayfa
Bilgi Börek Ne Kadar Sürede Pişer Kaç Derecede Pişer
Börek Ne Kadar Sürede Pişer Kaç Derecede Pişer

Börek hemen hemen her konutta pişen basit ve lezzetli bir yemektir. Hamur ile yapılır ve içerisine bir hayli değişik harç koyulabilmektedir. Bu harçlardan en çok kullanılanı patates, ıspanak, kıyma, peynir ve patlıcandır.

Börek Ne Kadar Sürede Pişer Kaç Derecede Pişer 1

Börek ?

Öncelikle börek yapmak için yufka lüzumludur. Yufkalar yumurta, yoğurt ve akışkan yağ karışımı ile nemlendirilir daha sonra içerisine harç koyulur ister üst üste getirilerek ister de yuvarlak bir biçimde katlayıp gül biçimini vererek börek yapılabilmektedir.
Börekler yapıldıktan sonra üzerine çoğalan karışımdan sürülür bu da böreğin çıtır çıtır olmasına ve üzerinin kızarmasına imkân sağlar.

Böreğin Pişme Süresi Kaç Dakikadır?Böreklerin içerisine ne koyulursa koyulsun pişme müddetleri hemen hemen aynıdır. Börek genellikle fırında pişmektedir. Fakat tavada pişen tava börekleri de vardır. Öncelikle fırında pişen böreklerin zamanlarına daha sonra da tava da pişen böreklerin zamanlarına değineceğiz.

Fırında Börek Ne Kadar Sürede Pişer?

Börek hazırlandığı müddette fırının ısıtılması gerekmektedir. Fırın istenilen sıcaklığa geldiğinde böreğin pişme süresi vasati olarak 30 dakikadır. Şayet fırın ısınmadıysa ve ısınmadan börek fırına koyulacaksa fırının 40 dakikaya ayarlanması gerekmektedir. Fırın 180 derecede ısıtılırsa ve ısındıktan sonra börek fırına koyulursa 30 dakika pişme süresi yeterli olacaktır. Fakat 200 derecede ısıtılan bir fırında pişme süresi 20-25 dakikadır. Fırında börek pişirirken zamanı tanımlayan şey fırının yeterince ısınıp ısınmamasıdır.

Tavada Börek Ne Kadar Müddette Pişer?

Tavada börek pişirirken en ehemmiyetli şey aralıksız olarak böreği çevirmektir. Tavada böreğin pişmesinin süresi takribî olarak 25 veya 30 dakikadır. Tavada börek pişerken 5 dakikada bir böreği çevirmek gerekmektedir. Bunun sebebi yanmadan pişmeyi sağlamaktır. Aksi takdirde böreğin üstü yanar içi de pişmez bu nedenle çevirmek çok ehemmiyetlidir. Şayet kısık ateşte börek pişiriliyorsa 40 dakika kadar sürebilir. Bunu kavramak ve zamanı tanımlamak için böreği kesmek uygun olacaktır. Şayet içi pişmemiş ise pişme süresi uzatılmalıdır. Fakat altı açılmamalıdır. Kısık ateşte uzun vakit pişirmek çok daha doğru bir alternatif olacaktır. Genel olarak 25 ile 35 dakika arasında bir vakit vermek yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.