Kapat

Berat Albayrak – Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında, Eşi Kimdir

Anasayfa
Biyografi Berat Albayrak – Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında, Eşi Kimdir
Berat Albayrak – Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında, Eşi Kimdir

Berat Albayrak Biyografisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın damadıdır. 2015 seneyi Milletvekili tercihlerinde İstanbul 1. bölge 6. gizeme AKP milletvekili adayı oldu.

Berat Albayrak, 1978 senesinde istanbul’da doğmuştur. Babasının ismi Sadık Albayrak ’dır. Aslen Trabzon ’un Of ilçesinin Yenice köyündendir. Serhat Albayrak isminde abisi vardır.

Eğitim Hayatı

Liseyi Özel Fatih Koleji’nde okudu. İstanbul Üniversitesi İngilizce Firma Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonraki senelerde 2002 senesinde ABD. New York‘taki Pace Üniversitesi Lubin School of Business’te finans üzerine yüksek lisans yaptı. Burada da Esra Erdoğan ile tanıştı.

MBA Master of Business Administration; Firma Yönetimi Yüksek Lisansı eğitimi sırasında Çalık Holding bünyesinde misyon yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra enerji kaynaklarının finansmanı üzerine bir de hekime yaptı.


1996 senesinden itibaren profesyonel iş yaşamına başladı. 1999 senesinden itibaren de Çalık Grubu’nun yurtiçi ve yurtdışı firmalarında muhtelif misyonlarda çalıştı. 2002 senesinde çalıştığı Çalık Holding’in ABD bürosunda Finans Direktörlüğü ile görevlendirildi. 2006 senesinde Türkiye’ye döndü ve Çalık Holding’in Mali İşler Genel Müdür Destekçiliği vazifesine getirildi.

2007 senesinde 29 yaşındayken Çalık Holding’e CEO Genel Müdür olarak görevlendirildi. Aynı zamanda grup içi işletmelerde de İdare Heyeti Azası olarak misyon yaptı. Recep Tayyip Erdoğan‘ın damadı olan Çalık Holding Üst İdareyicisi CEO Berat Albayrak 2013 seneyi sonu itibari ile bu görevini ufaladı.

Berat Albayrak, 2014 senesinde Sabah gazetesinde “Yeni Türkiye yeni ekonomi” başlıklı köşe yazısıyla köşe yazarlığı yaptı.

Berat Albayrak, Turkuvaz Grubu ’nun muhtelif yayın uzuvlarında idare heyeti azası. İTO kayıtlarına göre Albayrak; Turkuvaz Radyo Televizyon Haberleşme ve Yayıncılık, Basımcılık Yayıncılık, Teknik Hizmetler Sanayi, Kitapçılık Yayıncılık, Mobil Hizmetler, Filmcilik Prodüksiyon, Haber Ajansı, ATV Televizyon Prodüksiyon, Televizyon ve Radyo Şirketçiliği, Reklam Pazarlama Danışmanlık, Yayın Hizmetleri, Dağıtım Pazarlama, Faal Televizyon Prodüksiyon, Medya Yayın Hizmetleri, TV Hizmetleri ve Görsel İşitsel Bağlantı anonim işletmesinin idare heyeti aboneliğini yapıyor.
Berat Albayrak, 9 Nisan 2014 tarihinde kurduğu BTİ Eğitim Kurumları firmasında İdare Heyeti Başkanlığı da yapıyor. İşletme kurulurken 50 bin lira olan anapara 12 Eylül 2014 tarihinde anapara 500 bin liraya çıkarıldı. İşletmenin faaliyet alanı, “yurtiçi ve dışında eğitim sektöründe faaliyette bulunmak, anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, akademi ve hazırlık sınıfları açmak, açılmış mekteplerin işletilmesini deruhte etmek, kurs tertiplemek, bir üst sınıfa hazırlık dershaneleri, özel talebe yurtları, pansiyonlar, laboratuarlar, atölyeler, kız ve erkek iş mektepleri ve yabancı dil öğretimi yapan mektepler açmak” olarak sıralanıyor.

2 Ekim 2014 tarihinde abisi Serhat Albayrak ve Ömer Faruk Kalyoncu ile beraber “Nun Eğitim ve Kültür Vakfı ’nı” kurdu.

Evliliği

Berat Albayrak, 11 Temmuz 2004 tarihinde o zaman ki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın büyük kızı Esra Erdoğan ile Lütfi Kırdar Beynelmilel Kurultay Merkezi ’nde evlendi. Ahmet Akif d. 29 Aralık 2006 ve Mahinur d.2009 isminde iki çocukları vardır. 11 Aralık 2015 tarihinde Sadık isminde oğlu daha oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ’ın kıydığı nikahın tanıklığını Ürdün Kralı Abdullah, Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, Romanya Başbakanı Adrian Nastase, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül yaptı.
2015 seneyi Milletvekili tercihlerinde İstanbul 1. bölge 6. gizeme AKP milletvekili adayı oldu. 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan tercihte milletvekili seçilmiştir.

12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AK Parti 5. Bayağı Kongresi’nde Başbakan Ahmet Davutoğlu, yine AK Parti Genel Başkanı seçilirken; MKYK Merkez Karar ve İdare Heyeti tercihlerinde de Berat Albayrak seçilerek Parti idaresine girmiştir.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılan tercihlerde yeniden İstanbul milletvekili seçilmiştir.
24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın onayladığı 64. Hükümet bakanlar kurulusunda Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı olarak görevlendirildi.

Ak Parti ’nin 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılan kurultayında genel başkanlığa talip olmayan Ahmet Davutoğlu‘nun yerine Ak Parti genel başkanı seçilen Binali Yıldırım‘ın aynı gün 65. Hükümet ’i kurma misyonunu alarak 27 şahsiyet bakanlar kurulusunu kurdu ve Berat Albayrak’ı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın onayı ile Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı olarak görevlendirdi.
19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine farklılığı ile Berat Albayrak Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı olarak görevlendirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Bağlantı