Kapat

Baş ağrısından kurtulmanın 10 yolu

Anasayfa
Sağlık Baş ağrısından kurtulmanın 10 yolu
bas agrisindan kurtulmanin 10 iolu - Baş ağrısından kurtulmanın 10 yolu

Genellikle hafif veya orta şiddette tüm baş bölgesinde ağırlık, gerginlik olarak hissedilen gerilim tipi baş ağrıları pek çoğumuzun hayat kalitesini negatif etkiliyor. Aslında günlük hayatımızda yapacağımız ufak farklıklarla gerilim tipi baş ağrısından savunabileceğimiz söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Aylin Öztürk Yavuz alınması şart olan tedbirleri anlattı.

Soğuk /sıcak uygulaması yapın
Sıcak veya soğuk uygulaması bilhassa gerilim tipi baş ağrılarından kurtulma da çok işe yarıyor, gergin adaleleri gevşeterek baş ağrısından kurtulmada yardımcı oluyor. Sıcak uygulamayı ılık bir havluyla, soğuk uygulamayı ise bir beze küçük buz torbalarıyla yapabilirsiniz. Şakak veyahut boyun bölgesi üzerinde bir müddet tutun hemen peşinden 20 dakikada bir olmak üzere uygulamayı 3 kere tekrarlayın. Baş ağrısından kurtulmanızda yardımcı olacaktır.

Ilık duş alın
Gün içinde gerilen adaleleri gevşetmek için ılık bir duş yapın. Ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı. Ilık duş adaleleri gevşeterek baş ağrısından savunmazda yardımcı olacak.

Dinlenin
Aşırı yorgunluk da gerilim tipi baş ağrısına kapı aralıyor. Bu yüzden dinlenmek veyahut istirahat etmek ağrıyı önlemek için çok ehemmiyetli. Dinlenmeye geçildiğinde kan dolaşımı tertip etmeye başlıyor, böylelikle tüm uzuvlara, bilhassa de beyne oksijen girişi artıyor. Beyinde artan oksijen girişi ağrıda savunucu tesir gösteriyor.

Bol bol su tüketin
Hayat kaynağımız olan su, kan dolaşımını kolaylaştırıyor ve vücuda ihtiyaç duyulan olan elektrolit ile minerallerin balansını sağlıyor ve baş ağrılarında savunucu tesir yapıyor. Bu yüzden günde 2 litre su tüketmek çok ehemmiyetli. İçki, kafein ve şeker tüketimini de azaltmak kan dolaşımını deşarj oluyor ve ağrı yapıcı maddeleri uzaklaştırıyor.

Stresten uzak durun
Günlük hayat kalitesini bozan çöküntü ve anksiyete gibi psikiyatrik bozukluklar baş ağrısını tetikleyen ehemmiyetli etkenlerden. Yoğun stres altında olduğumuz dönemlerde çok kısa müddetliğine de olsa ortamdan uzaklaşmak, kendimize vakit ayırmak, stresten ve baş ağrısından savunmamızı sağlayacaktır.

Gevşeyin
Baş ağrılarını önlemek için stresten uzak durmak ve olasıysa gevşeyebilmek çok ehemmiyetli. Bunun için derin soluk alma, yoga, davranış terapileri ile akupunktur gibi gevşeme terapilerinden yararlanabilirsiniz. Gevşemeyi muvaffak olduğunuzda beyninizdeki serotonin düzeyi artacak ve baş ağrısından savunacaksınız.

Uyku düzeni
Kaliteli uyku sıhhatimiz için en az su içmek kadar kaliteli büyük ehemmiyet taşıyor. İyi bir uykunun başlıca ölçüsü ise dinç uyanmak ve gün içinde zinde hissetmek. Uyku düzeninizi günde 6 saatten az, 10 saatten de fazla olmamak şeklinde tertip edin.

Duruşunuza dikkat
Yanış duruş adalelerin gerginliğini artırarak sıhhat açısından pek çok probleme sebep olabilir. Adalelerin gerginliğini azalmak ve baş ağrılarını önlemek için doğru duruş çok ehemmiyetli. Vücudunuzun dik olmasına dikkat etmelisiniz.

Öğün atlamayın
Uzun süren açlık baş ağrısını tetikleyebiliyor. Bu yüzden öğün atlamamak gerekiyor. Ara öğünlerle beraber günde 5-6 öğün beslenmeyi savsaklamayın.

Egzersiz yapın
Düzenli egzersiz demek baş ağrılarının azalması demek. Düzenli yapılan egzersiz mutluluk hormonunun salınmasını sağlıyor, kan dolaşımını tertip ediyor ve adaleleri gevşetiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.