Kapat

Apandisit nedir? Apandisit tedavisi nasıl yapılır, belirtileri nelerdir? Nasıl anlaşılır?

Anasayfa
Bilgi Apandisit nedir? Apandisit tedavisi nasıl yapılır, belirtileri nelerdir? Nasıl anlaşılır?
Apandisit nedir? Apandisit tedavisi nasıl yapılır, belirtileri nelerdir? Nasıl anlaşılır? 1

Apandisit genellikle 10 ila 30 yaşları arasında görülür. Apandisit, harın ağrısı, kusma, hafif ateş, iştahsızlık, kabızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan, patlaması hayati tehlike yaratabilir. İşte apandisit tedavisi, belirtileri ve bütün merak edilenler…

APANDİSİT NEDİR?

Apandisit, kalın bağırsaktan uzanan 6-9 cm uzunluğunda ve 2-3 cm kalınlığında bir doku tüpü olan apendiksin iltihaplanmasıdır. Karnın sağ alt tarafında kalın bağırsağın olduğu bölgede bulunur.

APANDİSİT AĞRISI NASIL ANLAŞILIR?

– Karnınıza hafifçe bastırın. Dokunmak bile bilhassa karnın sağ kısmında ağrıya sebep oluyorsa doktorunuzu aramanız gerekir.
– Karın bölgesine bastırdığınızda bu bölge normalden daha katı ya da şiş hissediliyorsa (ağrıyla birlikte) apandisit olabilir.
– Apandisit ağrısı yürümenizi zorlaştırabilir. Ayağa kalkın ve yürüyün, yürürken dahi ağrı yaşıyorsanız bunun nedeni apandisit iltihaplanması olabilir.
– Ek olarak fetüs pozisyonunda kıvrılarak yatmak ağrıyı hafifletiyorsa ağrı aka ihtimalle apandisit yüzünden oluşuyordur.

Nedeni ne olursa olsun bu ağrılar geçmiyorsa ve şiddetleniyorsa zaman kaybetmeden bir sıhhat kuruluşuna gitmeniz önerilir.

APANDİSİT NEDEN OLUR?

Birçok durumda apandisit nedeni tam bilinmeyebilir, ani fazla sebep olabilir. Bazen apandisitte bir tıkanıklık ve enfeksiyon olabilir ve tam tıkanıklık acil ameliyat gerektirebilir. Obstrüksiyon sıklıkla dışkı maddelerinin birikiminden kaynaklanabilir yada aşağıdaki durumlarda sebep olabilir:

– Büyümüş lenfoid folliküller
– Kurt, parazitler
– Travma veya yaralanma
– Tümörler

APANDİSİT BELİRTİLERİ

– İştah kaybı
– Mide bulantısı
– Ağrılar başlamasının ardından kusma
– Karın bölgesinde şişme
– Gazla beraber görülen kabızlık ya da ishal
– Gaz çıkarmakta zorlanma
– Ateş, genellikle 38 C’nin üzerine çıkmaz
– Rektum bölgesinde ağrı
– Ağrılı idrara çıkma

Belirtilen semptomlardan herhangi birine sahipseniz, derhal tıbbi yardım alın, çünkü zamanında teşhis ve tedavi fazla önemlidir. İltihaplı apandisitin yırtılmasına sebep olabilecek herhangi bir ağrı kesici, müshil içmeyin veya ısıtma yastığı kullanmayın.

APANDİSİT NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Apandisit tanısı zor olabilir. Apandisit semptomları genellikle safra kesesi problemleri, mesane veya idrar yolu enfeksiyonu, Crohn hastalığı, gastrit, bağırsak enfeksiyonu ve yumurtalık problemleri gibi öbür rahatsızlıklara fazla eş veya belirsizdir.

Tanıya muavin olmak için genellikle aşağıdaki testler kullanılır:

– Inflamasyonu tespit etmek için karın muayenesi
– İdrar yolu enfeksiyonu dışlamak için idrar testi
– Rektal muayene
– Vücudunuzun enfeksiyonla savaştığını görmek için kan testi
– CT taraması ve / veya ultrason

APANDİSİT NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Apandisit olarak adlandırılan tüpü çıkarmak için cerrahi, derhal derhal bütün apandisit vakaları için standart tedavidir. Hastanın karnının sağ alt bölgesinde bulunan kalın bağırsağın olduğu bölgede açılan cerrahi yarıktan hastalıklı parça alınır ve lüzumlu görüldüğü durumlarda patolojik incelemeye gönderilir. Apandisin alınmasıyla gerçekleştirilen apandisit ameliyatının sonrasında herhangi bir problemin yaşanması laf konusu değildir. Yani apandisin vücutta olmaması bu zamana kadar hiç bir hastaya sorun yaşatmamıştır. Ancak her ameliyatta olduğu gibi apandisit ameliyatında da hastanın ağırlık durumuna göre, bir iyileşme süreci vardır.

Bu gönderi için etiket yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.