Kapat

7 Bin Bekçi İçin Başvurular Ne Zaman Başlayacak

Anasayfa
Bilgi 7 Bin Bekçi İçin Başvurular Ne Zaman Başlayacak
7 Bin Bekçi İçin Başvurular Ne Zaman Başlayacak
7 bin bekci icin basvurular 1 - 7 Bin Bekçi İçin Başvurular Ne Zaman Başlayacak
7 Bin Bekçi İçin Başvurular Ne Zaman Başlayacak?

Çarşı ve semtlerde ulusun can ve mülk güvenliğini sağlamada kolluk güçlerine destekçi olmaları emeliyle şehir Valiliklerinde istihdam edilmek üzere en az lise ve dengi mektep mezunu 7 bin bekçi alımı yapılacak. Bekçi alımı için müracaatlar ise 8 Haziran Cuma günü başlayacak.
BEKÇİ ALIMI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?


772 rakamlı Çarşı ve Mahalle Bekçisi Kanunu ile Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş İmtihanı İdaremeliği kapsamında; Emniyet Hizmetleri Sınıfında Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak Şehir Valiliklerinde istihdam edilmek üzere en az lise ve dengi mektep mezunu toplam 7.000 erkek Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı yapılacak.
2018 senesinde yapılacak 7 bin bekçi alımının müracaat belirli oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mevzubahisi duyuru için müracaatların 8 Haziran Cuma günü başlayacağına söyledi.
BEKÇİ ALIM KOŞULLARI NELER?
Polis Yüksekokulu Başkanlığı tarafından yapılacak alımlar için müracaat koşulları henüz belirli olmadı. Ancak geçtiğimiz senelerde yapılan alımlarda aranan koşulların bu sene de aranacağı varsayım ediliyor. Geçtiğimiz yarıyılda yapılan alımlarda şu koşullar vardı;
a Türk yurttaşı olmak,
b İlkokulu tamamlamış olmak İçişleri Bakanlığı gerektiğinde ilkokul yerine eğitim koşulunu yükseltebilecek
c Askerlik ödevini tamamlamış olmak,
ç 18 yaşını bitirdikten sonra yaptırılan yaş düzenlemelerinde düzenlemeden evvelki yaş dikkate alınmak kaydıyla, müracaat tarihi haysiyetiyle 18 yaşını bitirmiş ve 31 yaşından gün almamış olmak,
d Ağır mapus veya altı aydan fazla mapus ya da bağışlamaya uğramış olsalar dahi zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı makûsa kullanmak, dolanlı iflas veya surat kızartıcı başka bir fiilden dolayı mapus cezasından kararlı bulunmamak,
e Türk halk telakkilerine göre makûs şanlı tanınmamak,
f Kamu haklarından yoksun olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak,
g Memurluğa mani bir hali bulunmamak,
ğ Silah taşımaya veya silahlı vazife yapmaya meşru bir maniyi bulunmamak,
h Sıhhat İdaremeliğinde belirtilen koşulları taşımak,
ı Adayın kendisinin ve konutlu ise eşinin; genelev, birleşme , randevuevi, tek başına fuhuş yapılan ve eşi yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel nezaket ve ahlaka ters mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü yapıtları, kaydolunduğu materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde sebebiyle, rastgele bir adli veya Yönetimsel soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı Yönetimsel yaptırım uygulanmamak veya bu işler sebebiyle karar giymemiş olmak,
i İçki, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı sebebiyle rehabilitasyon görmüş veya görüyor olmamak,
j Sıhhat İdaremeliği kararları hariç, rastgele bir sebeple polis eğitim müesseselerinden çıkarılmamış olmak,
k Terör örgütleri ile bu teşkilatların yasal veya illegal uzantılarının eylemlerine, buluşmalarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,
l Başvuru tarihinde rastgele bir politik partiye veya politik partilerin yan kuruluşlarına abone bulunmamak,
BEKÇİ ALIM İMTİHANI NASIL YAPILACAK?
Geçtiğimiz sene yapılan bekçi alım imtihanları için söylenen ayrıntılar şunlardı;
Şehirlere göre alımı yapılacak çarşı ve mahalle bekçisi rakamı, koşulları, müracaat yerleri, müracaat ve imtihan tarihleri, istenecek evraklar ile gerek görülen öbür bilgiler müracaat etme vaktinin bitiminden en az onbeş gün evvel Devlet Personel Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü veya Polis Yüksekokulu Başkanlığı fotoğrafı internet sayfasıyla ya da öbür uygun irtibat vasıtalarıyla duyurulacak.
Adaylardan, Polis Yüksekokulu Başkanlığınca tanımlanan ölçüde imtihan fiyatı alınacak.
YAZILI İMTİHANDA 50 PUAN ALAN BAŞARILI SAYILACAK
Çarşı ve mahalle bekçisi alımı için fiziki yeterlilik aranacak. Yazılı imtihan, fiziki yeterlilik imtihanı ve laflı imtihan yapılacak. Yazılı imtihanda Türkçe, sosyal bilgiler, fen, yaşam bilgisi, matematik ve genel kültür başlıklarında sualler sorulacak. Cevaplar optik kağıtlara işaretlenecek. Yazılı imtihanda 100 puan üzerinden 50 puan alan galibiyetli sayılacak. Ancak bakanlık gereksinim vaziyetinde zafer puanını değiştirebilecek.
FİZİKİ İMTİHANDA 60 PUANIN ALTINDA KALAN BAŞARISIZ SAYILACAK
Fiziki yeterlilik imtihanında komite, adayın vücudu mahareti ve fiziki yapısını uygulamaları olarak değerlendirecek. Adayın vakit takibi imtihan yerinde bulunanlar tarafından görülebilecek kalitedeki sayaçlarla yapılacak. Fiziki imtihandan 60’ın altında puan alanlar galibiyetsiz sayılacak.
ADAYLAR 5 KATEGORİDE DEĞERLENDİRİLECEK
Laflı imtihanda adaya, genel kültür suallerinin yazılı olduğu kartlar arasından bir kart seçtirilecek. Adaya mevzu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için vakit verilecek. Komisyon adaya mevzuyla alakalı sualler soracak. Böylece; mevzuyla alakalı bilgi seviyeyi, kendisinden istenileni anlaması, özgüveni, ifade etme kabiliyeti ve beden dilini kullanma marifeti olmak üzere 5 kategoride değerlendirilecek. Her bir kategori 20 puan olacak. Toplamda 70 puanı geçmek şartı aranacak.
Üç düzeyden oluşan bu imtihanın sonunda zafer sıralamasına temel giriş puanı hesaplanacak. Bu puan; adayın yazılı imtihan ile fiziki yeterlilik puanlarının yüzde 25’i; laflı imtihan puanının ise yüzde 50’sinin toplamıyla bulunacak.
Gerçek aday listesine girenler hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak. Uygun görülenlerden sağlık heyeti raporu istenecek.

Bir cevap yazın

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz