Peygamber Efendimizin (SAV) doğum gecesi olan mübarek Mevlid Kandili’nde, İstanbul’da maneviyatınızı yüksek tutmanızı sağlayacak türbe ziyaretlerine gidebilirsiniz. Peki, İstanbul’da gidilmesi gereken türbeler nerelerdir? İşte, sizler için hazırladığımız türbe önerileri…

İstanbul türbeler, evliyalar şehri olarak bilinmektedir. Milyonu aşkın birbirinden aziz türbelerin bulunduğu İstanbul’da, hepsini ziyaret etmeniz imkansız olacağı için sizler için özel derlediğimiz Mevlid Kandili’nde gidilmesi ve dua edilmesi gereken türbeleri, alt sayfa haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz. Rebi-ül Evvel ayının on birinci gecesini on ikinciye bağlayan gece; Mevlid Kandili’nin, ibadetler ile geçirilmesi gereken önemli aylardan biri olduğunu unutmayalım. Peki,İstanbul’da gidilmesi gereken türbeler hangileridir? İşte, myturknet.com gözünden maneviyatı yüksek türbelerin adresleri…

İSTANBUL’DA GİDİLMESİ GEREKEN TÜRBELER

Osmanlı’da aşırı dindar olan ve dine bağlılığı ile anılan Yahya Efendi Türbesi, Mimar Sinan tarafından 1571 yılında yapıldı. Türbeye ulaşmak için Beşiktaş’a ulaşım sağlamalısınız.

Peygamber Efendimizin (S.A.V) vasiyeti ile Veysel Karani’ye bırakılan kutsal emanet Hırka-i Şerif, Ramazan ayı boyunca Hırka-i Şerif Camii‘yi Kadir Gecesinde teravih namazı sonrasında Fatih’e ulaşarak 09.30’a kadar ziyaret edebilirsiniz. Yaşlı, hamile ve hasta ziyaretçiler sıra beklemeden Hırka-i Şerif’i görebilmektedir.

Tarihte önemli bir zat olarak bilinen Aziz Mahmut Hüdayi‘nin türbesi Üsküdar’da bulunmaktadır. Osmanlı Devleti’nden devlet erkanını ve paşaları dergahında ağırlayan Aziz Mahmut Hüdayi türbesine gidiş yolu tepe olduğu için yokuş çıkmak zor olabilir. Ancak bu zorluğa rağmen türbeyi ziyarete gidenlere Aziz Mahmut Hüdayi,”Yâ Rabbî! Kıyâmete kadar bizim yolumuzda bulunanlar, bizi sevenler ve ömründe bir kere türbemize gelip rûhumuza Fâtiha okuyanlar bizimdir. Bize mensub olanlar, denizde boğulmasınlar; âhir ömürlerinde fakirlik görmesinler; imanlarını kurtarmadıkça ölmesinler; öleceklerini bilsinler ve haber versinler ve de ölümleri denizde boğularak olmasın!”duasında bulunmuştur.

Yuşa Tepesi, Beykoz sınırları içerisindedir. Haftanın yedi günü ziyarete açık olan türbeyi, 09:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Bir rivayete göre Hazret-i Musa’nın (a.s.) vefatından sonra Hazret-i Yuşa’nın (a.s.) peygamberlik vazifesini devam ettirdiği söylenmektedir.

Peygamber Efendimiz (S.A.V), Mekke’den Medine’ye göç ettiği zaman evinde ilk misafir eden sahabe olan Eyüp Sultan (r.a)’ın türbesi Eyüp’te bulunmaktadır. Bu misafirlik süresinin yedi ay olduğu bilinmektedir. Gerçek ismi Hz. Halid b. Zeyd (ra), 650 yılında İslam ordularının İstanbul’a dayanması esnasında şehit düşmüştür.

Yorum

Daha yeni Daha eski