Şeytanın diğerlerine göre ibadetine düşkün kimseleri daha çok hakikatten saptırmak ve ibadetten soğutmak için sinsice yaklaşarak aşıladığı vesveseler, kimi zaman işin içinden çıkamaz bir hal almamıza neden olabiliyor. Peki vesvese olduğunu bildiğimiz halde bu durumdan nasıl kurtuluruz? Vesvese nedir, vesvese nasıl geçer? Namazda vesvese namazı bozar mı? Vesveseden korunmak için etkili dualar…

Gündelik yaşantısı içerisinde kendisini ibadetlere vermeye çalışarak Allah (c.c)’un yolunda gitmeye gayret gösterene şeytan, birtakım vesveseler vererek o kişiyi ibadet etmekten alıkoymaya çalışabilir. Bu vesveseler kişinin kalbine imanla ilgili ya da ibadetlerinin kabulüyle ile ilgili olmak üzere dine yönelik birtakım saptırıcı düşünceler olabilir. İbadetlerini layığıyla yerine geçirmek isteyen Müslüman bir kimsenin abdesti yoksa ve o anki şartlar altında abdest alacak bir durumu yoksa teyemmüm edebilir. Bazı ibadetleri yerine getirirken abdestli olmak zorunluğu olduğu için bu gibi durumlarda teyemmüm alan kimseler, zikir çekmek yada dua etmek için kesin abdestli olması gerekmez. İbadetini en güzel şekilde yapmak isteyen bu kimseler teyemmüm alamasalar dahi içerilerine düşürülen şüpheler ya da genel anlamda ahireti inkar etme gibi düşünceler gelmesinin nedeni hep şeytandandır. Bu gibi durumlar kişinin iman zayıflığından değil imanının kuvvetli olduğundan gelir, çünkü şeytan imanı yüksek olan kimselere daha çok saldırıp yoldan çıkarmaya çalışır.

Rivayetlere göre bir gün Peygamber Efendimiz (SAV) Kabe’de iken yanına Yahudi birisi gelir. O dönemlerde Kabe’ye Yahudilerden insanlarda geliyordu. Münlüman kimselerden biri Efendimiz (SAV)’e ‘Namazda vesvese geliyor, kurtulmak için ne yapmalıyım?’ diye sorduğunda Peygamberimiz (SAV), (Ya Ali, bunun cevabını sen ver!) buyurmuştur. Hz. Ali (r.a), (Ya Resulallah, boş eve hırsız girmez) dedi.

Vesveseden kurtulmak için dünyalık işlerden uzak durup bol bol Allah (c.c) anılmalı, kalp ile dil zikir içerisinde olmalıdır. Vesveseden kurtulmanın bir diğer yolu da o konu ile ilgili çok derin bir bilgiye sahip olmakla iyileştirilebilir. Kişi konuyu ne kadar iyi bilirse vesveseye kapılması o kadar zor olur.

VESVESEDEN NASIL KURTULUNUR? VESVESE İLE İLGİLİ AYETLER

Boş olduğu vakitlerde vesveseyle sokulan şeytanın hoşuna gidecek şeyleri yapmamak için onun kişiyi etkilemesine izin verilmemelidir. Gündelik yaşantınız içerisinde oldukça vesveseli ve her şeyi kafanıza takan biriyseniz bir an evvel bu vesveselerden kurtulmanız gerekir. Bunun içinde boş fırsatınızın olmamasına her daim Allah (c.c) ile ziki halinde olarak vesveselerden emin olabilirsiniz. Vesveseye düşüldüğü takdirde mü’min kimse, “Şeytan beni kandırmaya çalıştı ama mağlup oldu; beni ikna edemeyecek. Bu onun son çabalarıdır; öyle bir zaman gelecek ki benden bir şey alamayacağını anlayacak ve peşimi bırakacak. Allah (c.c) beni koruyor, Allah’ın izniyle bana hiç bir şey yapamaz.” diye düşünülmelidir.

“… Muhakkak, şeytanın hilesi zayıftır.” (Nisa, 4/76)

“Şeytan Âdem’e vesvese verdi.” (A’raf, 7/20; Tâha, 20/120)

“Andolsun ki, insanı biz yarattık ve nefsinin ona ne gibi vesveseler verdiğini biliyoruz ve biz ona şah damarından daha yakınız.” (Kâf, 50/16)

NAMAZDA VESVESE NEDEN GELİR? VESVESE NAMAZI BOZAR MI?

Kişinin kalbinden ya da düşüncesinden değil şeytanın sebep olduğu fitneden dolayı oluşan vesveseler, insanı üzmek ya da o ibadetten soğutmak için akla sokulur. Dolayısıyla da şeytanın bu vesveseleri karşısında odaklanmaz isek, zamanla o vesveseler kendiliğinde yok olup gider. Biz ne kadar takılı olursak o düşüncelere o kadar çıkmaza gireriz, şeytanda bundan mutluluk duyar ve sürekli aynı yerden vurmaya çalışır.

Gerçekte olmayan bir şeyi olmuş gibi akla sokmaya çalışarak saptırmaya çalışır. Bu şekilde gelen kötü niyetli düşüncelerin kişi üzerinde ibadet anlamında fiili olarak işlenmedikten sonra bir sıkıntı olmaz.

Namazda vesvese gelmesi durumuyla alakalı olarak Peygamber Efendimiz (SAV) şöyle buyurmuştur: “Namaz için ezan okunduğu zaman şeytan, ezanı işitmemek için geriye dönüp olanca hızıyla kaçar, ezan bitirildiği zaman gelir. Namaz için kâmet getirilince yine geri dönüp kaçar. Kâmet bitirilince yine gelir, insan ile kalbi arasına sokulur. Filan şeyi hatırla, filan şeyi hatırla, diyerek (namaza başlamadan evvel insanın) hiç de aklında olmayan şeyleri hatırlatır durur. Nihayet insan kaç rekât kıldığını bilemez olur. İşte herhangi biriniz kaç rekât; üç rekât mı, yoksa dört rekât mı kıldığını bilmediği zaman, oturur hâlde iki kere secde (sehiv secdesi) etsin.” (Buhârî, Ezan, 4; Sehv, 6,7;el-Amel fi’s-Salât, 18)

VESVESEDEN KURTULMA DUASI NEDİR? (NİHAT HATİPOĞLU)

”Amentü billahi ve rusülihi hüve’l evvelü ve’l ahirü ve’z zahirü ve’l batinü ve hüve bi külli şey’in alim.”

VESVESEDEN KURTULMAK İÇİN OKUNABİLİR DUA ÖNERİSİ:

(BESMELE ÇEKTİKTEN SONRA)

 

 

Yorum

Daha yeni Daha eski