Karadeniz’in zorlu mevsim ve yaşam şartlarına rağmen kadınlar kış hazırlıklarını yapmayı ihmal etmedi. Ekim ayının gelmesiyle tüm kışlık hazırlıklarını tamamladı.

Çalışkanlıklarıyla dillere destan olan Karadenizli kadınlar, zorlu doğa koşullarına aldırış etmeden yılın dört mevsimi çalışmalarına devam ediyor. Ekim ayının gelmesiyle ilkbaharda ektikleri ürünlerin hasadını tamamladı. 

Yaz-kış ellerinden kazması, bellerinden orağı, sırtlarından da dırmaçı eksik olmayan kadınlar, kış aylarının ilk mesaisine henüz sonbahar gelmeden nisan ve mayıs aylarında başladı. Sabahın ilk ışıklarıyla kalkan, güne ev işlerini ve hayvanlarını beslemekle başlayan kadınlar, tüm gün bağ, bahçe ve tarla işleriyle ilgileniyor.Ev işlerinin yanı sıra arazide her dönem farklı işlerle uğraşan kadınlar, lahana, patates dikiyor, mısır, fasulye, kabak ekiyor ve sırtlarında gübre ile onlarca yük taşıyor.

Özellikle imece usulü bahçeye giren Karadenizli kadınlar, ekim ayındaki mesailerini ise mısır saplarını kesmeye harcıyor. Mısırları tek tek saplarından ayıran, kabuklarını soyan ve büyük sepetlerle taşıyan kadınlar, hayvanlarına yem olması için de bağlayıp, topladıkları ve “horom” adını verdikleri mısır saplarını kurumaya bırakıyor.

Yorum

Daha yeni Daha eski