Ev satın alırken göz önünde bulundurulması gereken bir takım hususlar vardır. Bu hususları ciddiye almanız hayati önleminizi almanız için yeterli bir ön tedbir olacaktır. Peki, ev satın alırken nelere dikkat edilmelidir? İşte, ev satın alırken dikkat etmeniz gerekenler…

Evler, uzun süre kalınmak amaçlı satın alınan kişisel alanlardır. Satın almadan önce üzerinde enine boyuna düşünülmesi gerekmektedir. Deprem gibi doğal afet durumlarına karşı dayanıklı olabilecek binaları tercih etmeniz sağlığınızın ve yaşam kalitenizin korunmasında faydalı olacaktır. Bina analizi nasıl yapılır? Ev taşırken nelere dikkat edilir? haberimizin içeriğine göz gezdirmek için sayfamıza tıklayın. Ev satın alırken nelere dikkat edilmelidir? İşte, ev satın alırken dikkat etmeniz gerekenler…

EV SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLİR?

Öncelikle alacağınız binaya göre bütçe planlaması yapınız. Bina yaşının bilgisini edinmeyi ihmal etmeyiniz.

Binanın duvarlarına bakınız. Rutubetten çürümüş olması ve çatlakların görülmesi halinde ileride olumsuz etkilere maruz kalabileceğinizi unutmayınız.

Tüm ev seçeneklerinizi gözden ve süzgeçten geçiriniz. Seçeneklerinizi gözden geçirirken tüm gerekli  ayrıntıları ele almayı ihmal etmeyiniz.

Depreme ve doğal afetlere dayanıklılık raporunu talep ediniz.

Evin krediye uygun olup olmadığını öğreniniz. Evin üzerine ipotek olup olmadığını öğreniniz.

– Evin boyası yeni yapılmış ise önceki fotoğraflarını talep ediniz veya komşulardan rica ederek boyasız evlerin duvarlarını kontrol altına alınız. (Rutubet ve benzeri sorunlar için)

Ulaşımın  kolay sağlanacağı evleri tercih ediniz. Evin merkeze yakın yerde olmasına özen gösteriniz.

Evin bulunduğu yerin, doğal afet sonrası toplanma alanı yerine yakın olup olmadığını araştırınız.

Evde hali hazırda bir kiracı varsa , kiracıyla birebir iletişim halinde olabilir ev ile alakalı sorular sorabilirsiniz.  Kira sözleşmesini okumayı unutmayın.

Ev için talep edilen maliyet ile piyasa değerini kıyaslamayı unutmayınız. Piyasa değerini araştırmadan satın almak için acele etmeyiniz.

Binaların dış cephelerinin görünümüne aldanmayınız. Bodrum katındaki demirlere bakınız. Demirler binanın ne kadar sağlam olduğunu gösterecektir.

Yorum

Daha yeni Daha eski