Samsung, sadece 0.7 mikrometre boyutuyla dikkat çeken ve bu haliyle dünyanın en küçük sensörü olmayı başaran yeni ISOCELL Slim GH1’i ortaya çıkardı.
Samsung’un bu yönde bir çalışma yapmasındaki en önemli amaç ise geleceğin telefonlarına hazırlık yapmak. Ekranı katlanabilen, incelen ve hatta kameralar için özel mekanizmalar kullanan telefonlar, bu sensörler aracılığıyla bir adım öteye taşınacak.
ISOCELL Slim GH1, yalnızca 43,7 megapiksellik bir sensör; yani geçen ay tanıtlan 108MP Samsung sensöründen oldukça küçük. Küçük piksel boyutlarında iyi bir düşük ışık performansı sunmak, kolay bir iş değil.
Ancak Samsung, pikselleri birleştirmeye yönelik Tetracell teknolojisi sayesinde 1,4 mikrometre boyutlarındaki sensörlerin ışık hassasiyetine ulaşabildiğini iddia ediyor. Yani aynı sahne, farklı pozlama ayarlarıyla yakalanıyor ve bu kareler birleştirilerek parlak bir görüntü oluşturuluyor.
Yeni sensör, görüş alanında önemli bir kayba yol açmadan 4K 60fps video kaydı yapabiliyor. Telefonunuzla 4K video kaydı yapıyorsanız, görüş alanının fotoğraflara kıyasla daha dar olduğunu fark etmiş olabilirsiniz.

Yeni ISOCELL Slim GH1, bunu aşmak için kaydı 3984×2740 çözünürlüğünde gerçekleştiriyor ve ardından 4K çözünürlüğü olan 3840×2160’a kırpıyor.

ISOCELL Slim GH1’in diğer özellikleri arasında Dual Pixel otomatik odaklanma, jiroskop tabanlı elektronik görüntü sabitleme ve gerçek zamanlı HDR var. 

Sensörün seri üretimi, bu senenin sonunda başlayacak.

Yorum

Daha yeni Daha eski