Saksı yetiştirme ve bahçe için düzenlemelerde gereken düzen ve bakımın yapılması oldukça önemlidir. Tohumlu sebze üretiminde olduğu gibi tohumsuz sebze üretimi için bazı pratik çözümleri sizlerle paylaşıyoruz.

Sebze üretimi günümüzde sadece profesyoneller tarafından yapılan bir faaliyet olmayıp ev hanımları tarafından doğal beslenme amacıyla ev ortamında da gerçekleştirilmektedir. Evde sebze yetiştirme pratik yolları nelerdir? Saksıda sarımsak yetiştirmenin püf noktaları nelerdir? Sarımsak saksıda nasıl yetiştirilir? Doğal yollarla sebze nasıl yetiştirilir? Tohumsuz sebze yapımı nasıl olmalıdır? Merak ettiğiniz yanıtlar için haberimizin içeriğine göz atınız…

SARIMSAK SAKSIDA NASIL YETİŞTİRİLİR?

Top bir sarımsağın dişlerini ayırınız. Toprağın içerisine ekiniz.10 gün kadar bekleyiniz. Derin bir kaba koymadığınız taktirde daha düzgün bir sarımsak çıkımı sağlanacaktır. Sarımsakları çıkar çıkmaz koparmamaya dikkat ediniz.

TOHUMSUZ SEBZE ÜRETİMİ NASIL YAPILIR?

Saksıya marulun baş kısmını ekiniz. Kök kısmının 5 cm kadar olmasına özen gösteriniz. Kök marulu suyun içerisine batırıp çıkartılmış bir şekilde ekiniz.

Soğanın kök tarafını saksı toprağına yerleştiriniz. Üzerini toprakla kapattıktan sonra toprağın kuru veya ıslak olmamasına dikkat ederek toprağı ılıman bir halde bırakınız.

Brüksel lahana yetiştirmek için ise kök kısmını toprağa ekiniz. C vitamini zengin olan bu besin için küçük saksılar ideal bir tercih olacaktır.

Domatesleri yarıya kesiniz daha sonra toprağa yerleştiriniz. Toprakla üzerini kapatınız. Daha sonra saksıyı güneş alan bir mekanda bekletiniz ve 2 günde bir kez sulamayı ihmal etmeyiniz. İki hafta içerisinde filizlendiğini göreceksiniz.

Yorum

Daha yeni Daha eski