Kapat

Milano Moda Haftası devam ediyor

Anasayfa
Moda Milano Moda Haftası devam ediyor
milano moda haftasi devam ediyor 49665 - Milano Moda Haftası devam ediyor

New York ve Londra Moda Haftası’nın ardından Milano Moda Haftası da önceki gün başladı. Dünyanın en tanınmış ve etkili tasarımcılarının bulunduğu haftada en göze çarpan konu çevrecilik. Podyumlarda en çok dikkat çeken markalardan biri ise bu sefer Gucci olacak. Geçtiğimiz günlerde karbon-nötr olmayı planladığını açıklayan marka sözünü tutmuşa benziyor.

Dünyaca ünlü moda evi Gucci, karbon ayak izini tamamen silmek üzere. ayının sonuna kadar ünlü marka tüm zincirinin karbon-nötr olacağını duyurdu. New York Moda Haftası’ndan hemen sonra yaptığı açıklamada, modellerin ulaşımından kaynaklanan emisyonlardan, kağıt davetiyelere son vermeye kadar büyük bir değişimin başlayacağını vadetmişti.

adsiz 1 - Milano Moda Haftası devam ediyor

Tekstil sektörünün olduğu çevre kirliliği konusunda kendine düşen sorumluluğu, sürdürebilirlik çalışmalarıyla üstleneceğini belirten Gucci, ormanların korunmasına katkı sağlamak için de harekete geçti. The Guardian’a konuşan markanın CEO’su Marco Bizzarri “Zaman geçtikçe, bilim adamlarından gelen bilgilere göre ‘temiz bir dünya’ ihtimali daha da uzaklaşıyor. Artık harekete geçmeliyiz” dedi. Sadece tedarik zincirlerinde değil moda haftalarındaki defilelerde de bu projenin hayata geçeceğini söyleyen Bizzarri, Milano Moda Haftası’nda yapılacak olan defilenin bu yolda atılan ilk adımı olacağını belirtti. Gucci, konuk ve personellerin ulaşımında seyahat ayak izi bırakmamaya özen gösterecek ve podyumda geri dönüşüm ürünü olan ahşap kullanacak. Markanın davetiyeleri ise Orman Koruma ve Gözetim Sertifikalı kağıtlara basılacak.

2019 09 18t152149z 69825239 rc1733be5000 rtrmadp 3 fashion milan - Milano Moda Haftası devam ediyor

Ünlü İtalyan moda evi Prada da yeşili koruma konusunda kararlı. Sürdürülebilir moda akımının bir parçası olan Prada’nın tasarımcısı Miuccia Prada, az ve öz akımı savunucularından. 2020 İlkbahar-Yaz kreasyonunda, gereksiz parçaların daha az kullanımıyla öne çıkan marka, sürdürülebilirlik açısından kişiye özel tasarımları daha ön planda olacak. Geri dönüşümlü malzemelerden yaptıkları tasarımlarıyla çevre kirliliğini minimuma indiren Prada, Chanel ve Burberry gibi markalarla beraber G7 zirvesinde Fashion Pact anlaşmasını imzalamıştı.

2019 09 18t160445z 1352804217 rc1a24de5fa0 rtrmadp 3 fashion milan - Milano Moda Haftası devam ediyor

Benetton ise kağıttan bir trençkotla podyumlarda kendini gösteren marka oldu. Çamaşır makinesinde yıkanmadıkça senelerce giyilebileceğini belirten markanın Fransız tasarımcısı Jean Charles de Castelbajac, Benetton ile çalışmanın olağanüstü olduğunu dile getirdi.

bguk 1722337 005 - Milano Moda Haftası devam ediyor

2050 yılına kadar tüm moda evlerinin karbon-nötr olması bekleniyor. Moda sektörü her yıl 1.2 milyar ton atığa sebep oluyor. Bu atık miktarı ise ’nın Çevre ve Enerji Yönetimi ajansına göre uluslararası uçuş ve deniz trafiğinin yarattığı atıktan çok daha fazla. Ağustos ayındaki G7 zirvesinde 32 şirket bünyesinde bulunan 150 marka, “Fashion Pact” anlaşmasına imza attı. Bu anlaşma ile markaların 2030 yılına kadar yüzde yüz yenilebilir enerji kullanımına geçeceğini öngörüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.