Kapat

Kılıç çiçeği bakımı nasıl yapılır? Kılıç çiçeği nasıl çoğaltılır?

Anasayfa
Yaşam Kılıç çiçeği bakımı nasıl yapılır? Kılıç çiçeği nasıl çoğaltılır?
k l i e i bak m nas l yap l r k l i e i nas l o alt l r lheaPz2U - Kılıç çiçeği bakımı nasıl yapılır? Kılıç çiçeği nasıl çoğaltılır?

Hem ofiste hem de meskeninizde besleyebileceğiniz bakımı kolay bir çiçek arıyorsanız kılıç çiçeği tam size nazaran. Yıllardır hanelerde beslenen kılıç çiçeği zahmetsiz bakımı ve estetik görünümü sayesinde konutunuzun dekorasyonuyla koordinasyon sağlayacak. Evet kılıç çiçeğinin bakımı nasıl yapılır? Kılıç çiçeği nasıl çoğaltılır? Öğrenmek için metnimize göz atabilirsiniz.

Kılıç çiçeği, yıllardır analarımızın ananelerimizin hanesinde severek beslediği uzadıkça şaşırtan ve bakımı hayli kolay olan bir çiçektir. Ana vatanı Garp Afrika olan kılıç çiçeği, Asparagaceae familyasından bir bitkidir. Halk arasında “Peygamber kılıcı” olarak isimlendirilen kılıç çiçeği, uzun mühlet dayanıklı olmasıyla bilinir. Özellikle hane hanımlarının tercih ettiği kılıç çiçeği, ofislerde de dekoratif hedefli kullanılmaktadır.Dekoratif çiçek çeşitleri arasında en çok tercih edilen çiçek olan kılıç çiçeğine “Peygamber kılıcı” denilmesinin nedeni yapraklarının kılıcı andıran biçimidir.  Kendine has görünümü ve sıklığı ile bulunduğu ortama lâtif bir dekorasyon oluşturan kılıç çiçeğine yanlışsız bakım uyguladığınızda hem çoğaltabilir hem de uzamasını sağlayabilirsiniz. Susuzluk, kuraklık, hava akımı üzere olumsuz koşullarda bile gelişimini sürdürebilen kılıç çiçeği hakkında merak edilen tüm soruları yanıtladık.

k l i e i bak m nas l yap l r k l i e i nas l o alt l r 0 jVVPxT78 - Kılıç çiçeği bakımı nasıl yapılır? Kılıç çiçeği nasıl çoğaltılır?

KILIÇ ÇİÇEĞİ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Bol ışık olan ortamlarda yaşayan kılıç çiçeğinin bakımı mevsime nazaran değişiklik göstermektedir. Fiziksel özellikleri sayesinde bulunduğu ortama kolay sığan kılıç çiçeği,  yaz aylarında bol su ile sulamalasınız. Sık sık su püskürterek yaz sıcaklarından zarar görmesini engelleyebileceğiniz kılıç çiçeği yaz boyunca, 2 gram karışık gübreyi 1 litre suda eriterek, haftada bir sefer olmak üzere kılıç çiçeğinizi bu karışım ile sulayabilirsiniz. Kış aylarında ise, kılıç çiçeğinizin bulunduğu ortamın ısısını 10 C civarında tutmalısınız.

k l i e i bak m nas l yap l r k l i e i nas l o alt l r 1 JaAZW1gf - Kılıç çiçeği bakımı nasıl yapılır? Kılıç çiçeği nasıl çoğaltılır?

Çok havasız bir ortamda zarar gören bu çiçek, gün ışığından direkt olarak yararlanmak velev. Süratli büyümek için aydınlığa kesinlikle gereksinim duymaktadır. Gelgelelim güneş görmeyen, gölgelik bölgelerde de gelişimini sürdürebilir. İdeal koşullar ise mesken ortamında 18 ve 20 kademede gelişime bırakılmasıdır. Mahsusen nemli ortamı çok sever. Kuru hava koşulları yapraklardaki sararmalarla kendini gösterir.

Kılıç çiçeğinin bakımın uygun olduğunu yaprakların canlı renkte olmasından kolaylıkla anlayabilirsiniz. Gereğince büyüdükten ve gereken hava koşulları sağlandıktan sonra, çiçeklerini açacaktır. Kılıç çiçeğinin yerinde nem alamadığı durumlarda, su püskürtülebilir.

k l i e i bak m nas l yap l r k l i e i nas l o alt l r 2 a739lHHB - Kılıç çiçeği bakımı nasıl yapılır? Kılıç çiçeği nasıl çoğaltılır?

KILIÇ ÇİÇEĞİ NASIL ÇOĞALTILIR?

Daima olarak yavru veren kılıç çiçeğinin ana gövdesi kenarlarından gelen yavruları ayırarak kolay bir halde çoğaltabilirsiniz. Çoğaltma metodu ise, olgun yaprakları kaliteli bir toprağa ekerek, elverişli hava koşullarını da sağlayarak ve yeteri kadar sulama yaparak uygulanabilir. Bu teknikte yaklaşık iki ay kadar bakım yapılırsa, bitki epey sağlıklı bir formda büyüyecektir. Kılıç çiçeğini çoğaltırken unutulmaması gereken bulunduğu ortamdaki nem orantısıdır. Hava neminin ülkü olarak yüzde 60 civarında olması tavsiye edilir.

k l i e i bak m nas l yap l r k l i e i nas l o alt l r 3 jbnONq6R - Kılıç çiçeği bakımı nasıl yapılır? Kılıç çiçeği nasıl çoğaltılır?

KILIÇ ÇİÇEĞİNİN İNSAN SIHHATINE YARARLARI VAR MIDIR?

Kılıç çiçeği, tercih edilmesinin bir sair sebebi ise, havayı temizleme özelliğinin bulunmasıdır. Bu özellikteki öbür bitkilere nazaran çok daha tesirli halde oksijen sağlamaktadır. itki tıpkı devirde, ortamdaki makûs kokuları gidermeye yardımcı oluyor. Konuttan uzun vadede çıkabilen ağır boya, cila ya da mobilya kokularını hafifletmede tesiri epeyce büyüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.