Kapat

Havucun faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Düzenli havuç suyu içerseniz ne olur?

Anasayfa
Sağlık Havucun faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Düzenli havuç suyu içerseniz ne olur?
havucun faydalar nelerdir hangi hastal klara iyi gelir d zenli havu suyu i erseniz ne olur iABgG2Ju - Havucun faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Düzenli havuç suyu içerseniz ne olur?

A vitamini bakımından en güçlü besin olan havuç, turuncu dışında mor, siyah, al, beyaz ve sarı üzere renkleri de vardır. Turp ailesine bağlı olan havuç, göz sıhhatinde gece görünüşü artıran mucize bir besindir. Pekala havucun yararları nelerdir? Hangi marazlara düzgün gelir? Sistemli havuç suyu içerseniz ne olur? Haberin detayında havuca dair her şeyi bulabilirsiniz.

Tarihi kitaplarda anlatılanlara nazaran havuç, Orta Asya kökenlidir. Birinci tarımda ekilmeye başlandığında kökleri yanına çıkan yeşil yaprakları tüketilirdi. Yeşil yaprakları yakın akrabası olan maydanoz, kişniş, rezene, anason ve kimyon üzere kurutulur ve alternatif tıpta kullanılırmış. Havuç tohumlarının birincisi ise Güney Almanya topraklarında M.Ö yıllara aittir. Daha sonra kökünün pişirilip tüketildiği fark edilir. İlerleyen devirlerde ise alternatif tıpta ilaç olarak kullanılmıştır. Lapası zeytin yağı ile karıştırılıp krem elde edilir. Bu krem yaraları çabuk güzelleştirir. Bunun dışında havuç kaynatılıp suyu tüketilir. Bu su sindirime uygun gelir. Tüm bunların yanı sıra havuç A vitamini bakımından tabiatta bulunan en güçlü besindir. A vitamini gözdeki sarı noktanın daha âlâ görmesini sağlar. Tabiatta en sık kullanılan turuncu havucun yanı sıra daha birçok rengi bulunur. Yunan tıp kitaplarında yararları ve tasarruf ortamları saymakla bitmeyen havuç çiğde tüketilebilir.

ZENCEFİLLİ HAVUÇ SUYUNUN YARARLARI

HAVUCUN YARARLARI NELERDİR? HANGİ ILLETLERE GÜZEL GELİR?

Kök sebzelerinde en çokça vitamin ve minerale sahip olan havuç, lif menşesi bakımından da zengindir. Bu özelliği sayesinde yeterli bir antioksidan olan havuç vücuttaki hücrelerin performansını artırır. 

Beta karoten unsuru hücrelerin mutasyona uğramasının önüne makbul. Bu husus bakımından varlıklı olan havuç, nizamlı tüketildiğinde kolon ve göğüs kanserini önler. Yapılan araştırmalarda göğüs kanseri yaşanma ihtimali olan hatunların sistemli havuç tüketerek hücrelerin makûs tümöre dönüşmesinin önüne geçtiği görülmüştür. 

havucun faydalar nelerdir hangi hastal klara iyi gelir d zenli havu suyu i erseniz ne olur 0 Te3Rl7aS - Havucun faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Düzenli havuç suyu içerseniz ne olur?

Bir ay boyunca nizamlı tüketilen çiğ havuç kandaki berbat kolesterolü istikrarlar. Bununla birlikte kan basıncını da olumlu etkilediği için yüksek tansiyonu kalp ve damar hastalıklarının önüne geçer. İsveç bilim adamlarının yaptığı araştırmada kalp krizi geçirme ihtimali olan hastalara düzenli havuç tüketimi sağlanmıştır. Bunun sonucunda hastaların yüzde 70’inin kalp krizi riskinin azaldığı görülmüştür.

Göz içinde azalan sıvı ve vitamin görme kaybına neden olur. Özellikle görmeyi destekleyen sarı noktanın fonksiyonu düşer. Ancak A vitamini bakımından zengin olan havuç, göz içi vitaminleri artırarak görme kabiliyetini artırır. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan gece körlüğünün de önüne geçer. 

havucun faydalar nelerdir hangi hastal klara iyi gelir d zenli havu suyu i erseniz ne olur 1 9XgHerHN - Havucun faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Düzenli havuç suyu içerseniz ne olur?

Kandaki şeker artıkça ya da azaldıkça diyabet hastalığı ortaya çıkar. Bu durum beraberinde ciddi hastalıkları da getirir. Antiseptik özelliği olan havuç kandaki şeker seviyesini düzenler. 

Havuç sindirim problemlerinin de önüne geçer. Bağırsakların performansını artırır. Mide asidini düzenler. İçerdiği lif sayesinde midedeki gastirik asitlerin çoğalmasının önüne geçer. Yemek sonrası mide şişkinliği ya da gaz sıkışması gibi yaşam kalitesini düşüren rahatsızlıkların yaşanmasını engeller.

havucun faydalar nelerdir hangi hastal klara iyi gelir d zenli havu suyu i erseniz ne olur 2 XLmG34Qw - Havucun faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Düzenli havuç suyu içerseniz ne olur?

Topraktaki tüm mineralleri barındıran havuç çiğ tüketildiğinde diş kökünü güçlendirir. Tükürük bezlerindeki besin atıklarını temizler. Alkalik madde bakımından zengin olduğundan ağız içindeki bakteri sayısını azaltır. Ağız kokusu ve enfeksiyonu gibi durumların önüne geçer. 

Güçlü C vitamini sayesinde antibakteriyel etki gösterir. Kandaki beyaz hücrelerin sayısını artırır. Bağışıklığı güçlendirir. Mevsimsel geçiş hastalıklarının yaşanma olasılığını azaltır. 

havucun faydalar nelerdir hangi hastal klara iyi gelir d zenli havu suyu i erseniz ne olur 3 4vOCEJPL - Havucun faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Düzenli havuç suyu içerseniz ne olur?

DÜZENLİ HAVUÇ SUYU İÇERSENİZ NE OLUR?

İleri yaş görme kaybı engellenmiş olur. Kansere yakalanma riski azalır. Mide asidi düzenlendiğinden gastirit ve ülser gibi hastalıkların önüne geçilir. Kan basıncını dengeler. Hafıza gücünü artırarak tam konsantre sağlar. Kronik baş ağrılarının yaşanmasını önler. Hamile kadınların amnisyon sıvısının artmasında yardımcı olur. 

İBRAHİM SARAÇOĞLU’NUN HAVUÇ SUYU ÖNERİSİ

Düzenli olarak 2 ay kesintisiz her akşam yemeğinden 1 saat sonra taze sıkılmış havuç suyu tüketilebilir. 2 ay sonra haftada 3 güne düşürülmeli. Her tüketimde havuçlar meyve sıkacağında taze yapılmalı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.