Kapat

Dr. Canan Dağdeviren meme kanserini teşhis eden sütyen geliştirdi! Canan Dağdeviren kimdir?

Anasayfa
Biyografi Dr. Canan Dağdeviren meme kanserini teşhis eden sütyen geliştirdi! Canan Dağdeviren kimdir?
dr canan da deviren meme kanserini te his eden s tyen geli tirdi canan da deviren kimdir Y9cwPvQ4 - Dr. Canan Dağdeviren meme kanserini teşhis eden sütyen geliştirdi! Canan Dağdeviren kimdir?

Bitmeyen kalp pilini icat eden ünlü bilim hatunu Dr. Canan Dağdeviren bir prensip daha imza attı. Sivaslı olan Dağdeviren katıldığı bir söyleşide göğüs kanserini erken teşhis eden sütyeni geliştirdiğini duyurdu. Yakın bir akrabasını göğüs kanserinden kaybeden ünlü bilim hatun buradan yola çıkarak kanseri erken teşhis etmeye çalışan bir icat geliştirdi. Evet ?

5 yıl evvel teyzesini göğüs kanserinden kaybeden dünyaca ünlü Dr. Canan Dağdeviren, teyzesine verdiği kelamı tuttu. Dağdeviren teyzesine göğüs kanserini erken teşhis eden bir icat geliştireceğini söylemiş bunun üzerine de elektronik sütyen icadına imza attı. Önümüzdeki yılın başında tamamlayacağını söyleyen Dağdeviren, öncede dedesini kalp yetmezliğinden kaybettiğinde de bitmeyen kalp pilini geliştirmişti. Yaptıklarıyla ABD’nin prestijli mecmualarından Forbes’un “30 Yaş Altı Bilim İnsanı” listesine girmeyi başaran Dağdeviren, bunun yanı sıra, MIT (Massachusetts Institute of Technology) yayını Technology Review’ın her yıl açıkladığı ’35 yaş altı Mucitler Listesi’ne de ismini yazdırmıştı.

dr canan da deviren meme kanserini te his eden s tyen geli tirdi canan da deviren kimdir 0 M4gYUJXa - Dr. Canan Dağdeviren meme kanserini teşhis eden sütyen geliştirdi! Canan Dağdeviren kimdir?

MUVAFFAKIYETLERININ MENŞESI BERBAT TECRÜBELER VE AŞIK VEYSEL!

Başarlı genç bilim hatunu geçtiğimiz gün memleketi olan Sivas’ta İmranlı Belediyesi ve Kaza Ulusal Eğitim Müdüriyeti tarafından düzenlenen konferansın baş konuğuydu. Üniversite ve lise talebeleriyle bir araya gelen Dağdeviren, bir girişimin oluşumu için bilimin bütün kollarından faydalandığını vurguladı. Muvaffakiyetlerinin ilham menşesi ve onu amaçlarına götüren hikayesini talebelerle paylaştı. Günümüzde yaygın olan obezite marazını önleyen “sindirilebilir sensör” icat etti.

dr canan da deviren meme kanserini te his eden s tyen geli tirdi canan da deviren kimdir 1 ZHH3Xxts - Dr. Canan Dağdeviren meme kanserini teşhis eden sütyen geliştirdi! Canan Dağdeviren kimdir?

Şimdi genç yaşlarda dedesini kalp yetmezliğinden kaybettiğini bunun üzerine giyilebilir kalp pilinin icadına imza attı. Yaşadığı beğenilmeyen tecrübelerin kendisine ilham aslı olduğunu ve bu süreçte de Aşık Veysel lafları ile güç aldığını belirtti. İşte bu laflarla anlattı: “Ben bitmeyen kalp piliyle ilgili çalışmalar yaptığım devirde birden aklıma Aşık Veysel geldi. Aşık Veysel, ‘Ben ölümlü yerkürede hakikati gördüm’ diyor. Aslında benim için de sahiden o denli olmuştu. Fizik, kimya, matematik, biyoloji, elektrik-elektronik ve tıp üzere farklı bilimleri ortada birleştirip değişik bir girişim hayal ettim. Bu girişim aslında gerçekti. Kimsenin düşünmediği bir şeydi. Lakin sonradan hakikate dönüştü ve ben o hakikati elimde tutabildim. Tekrar Aşık Veysel, ‘Ben gidersem sazım sen kal bu dünyada’ diyor. Benim de bir cımbızım var. Biz onu tutmak için kullanıyoruz. Mesela ben de bu yerküreden gittiğimde girişimlerim kalacak. O cımbız kalacak. Aşık Veysel’in sazı varmış, benim sazım da cımbızım. Mesela benim türkülerim de patentler. Yaptığım turneler, bu türlü konferanslar”

Her icadında tabiattan ilham aldığını söyleyen Dağdeviren, Parkinson ve Alzheimer tedavilerinde dimağın fonksiyonlarını geliştirecek iğne geliştirdi.

dr canan da deviren meme kanserini te his eden s tyen geli tirdi canan da deviren kimdir 2 LgiWLCE2 - Dr. Canan Dağdeviren meme kanserini teşhis eden sütyen geliştirdi! Canan Dağdeviren kimdir?

EVET CANAN DAĞDEVİREN KİMDİR?

4 Mayıs 1985 yılında İstanbul’da doğan Canan Dağdeviren, birinci ve orta eğitimini Kocaeli’den  tamamladı. Daha İstanbul’daki sarsıntı esnasında Adana Seyhan ÇEAŞ Anadolu Lisesi’ne misafir öğrenci olarak gönderildi. Burada bilime dair olan tutkusu artan Dağdeviren İngilizcesini geliştirdi. 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği kısmından mezun oldu. 2009 yılında ise  Sabancı Üniversitesi Gereç Bilimi ve Mühendisliği programındaki yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2014 yılında ise doktorasını aldı. Dağdeviren, bilime olan tutkusunun etrafında yaşadığı acı tecrübeler olduğunu bildirdi. Başkaca en büyük ilhan aslı ise Aşık Veysel’in kelamları olduğunu vurguladı. Dağdeviren, İstanbul’da doğmasına karşın aslen Sivaslıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.