Kapat

Doğadan gelen zenginlik: Karadeniz mutfağı

Anasayfa
Galeri Doğadan gelen zenginlik: Karadeniz mutfağı
do adan gelen zenginlik karadeniz mutfa xsQtGe6Q - Doğadan gelen zenginlik: Karadeniz mutfağı
do adan gelen zenginlik karadeniz mutfa 0 Zr5F56SV - Doğadan gelen zenginlik: Karadeniz mutfağı

‘in coğrafi yapısının getirdiği doğal zenginliklerinden yapılan yemeklerinden oluşan mutfağı, varlıklı çeşidiyle kişileri cezbediyor.

Karadeniz beşerinin coğrafyanın verdiği eserlerden yaptığı çeşitli yemekler günümüzde doğal beslenme trendine mütenasip olarak her geçen gün kıymet kazanıyor.

Zerzevat, meyve ve ot yüklü yemekler Karadeniz‘i mahsusen vejeteryan mutfağıyla ön plana çıkarıyor.

Karadeniz’in doğusunda mekan alan Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin üzere kentlerin mutfağında tespit edilmiş 150-200 çeşit bulunuyor. Bu yemekler birbirleriyle benzerlik gösterebiliyor.

Kara lahana, sakarca, fasulye diblesi, ısırgan otu, mısır ekmeği, muhlama ve kuymak üzere çeşitler nahiyede sıklıkla tüketilen yemekler arasında konum alıyor.

do adan gelen zenginlik karadeniz mutfa 1 7CRQEtL9 - Doğadan gelen zenginlik: Karadeniz mutfağı

Nahiyeye gelen ziyaretçiler, farklı lezzetleri birinci defa tatma imkanı bulabiliyor. Kiraz ve kara yemişin soğanla kavrulması, turşu çeşitlerinin kavrularak tüketilmesi nahiyeye gelen ziyaretçilerde şaşkınlık yaratıyor.

Karadeniz’in tatlıları da meyvelerden yapılıyor. Armut tatlısı, kokulu üzüm tatlısı ve kabak tatlısı üzere çeşitler ekseriyetle tüketilen azıklar arasında mahal alıyor.

Anadolu Halk Mutfakları Derneği Lideri Adnan Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karadeniz’in her kısmının çok kişisel bir mutfağa sahip olduğunu söyledi.

Coğrafyanın verdikleriyle gelişilebileceğini söz eden Şahin, “Her ne kadar küresel yerkürede artık eser devşirmeleri ya da değişimleri çok ağır olsa da tekrar aslında arkaya dönüş var, kendi nahiyesine has eserlerin pazarlandığı bir yaklaşım yerkürenin şu andaki en ciddiye aldığı yaklaşım.” dedi. 

do adan gelen zenginlik karadeniz mutfa 2 TVQzqc4O - Doğadan gelen zenginlik: Karadeniz mutfağı

Şahin, Karadeniz mutfağının coğrafyanın getirdiği koşullarla oluştuğunu anlatarak, “Adamın elinde yalnızca kara lahana varsa, yalnızca mısır unu varsa ne bekliyorsunuz? Kara lahana çorbasından gayrı ne yapabilir?” diye konuştu.

Günümüzde ise azık eserlerine ulaşımda geçmişteki kadar düşünce yaşanmadığına dikkati çeken Şahin, “Şehirlerin farklı ortamlarından de materyal çabuk geldiği için Karadeniz mutfağı tüm varlıklarıyla birleşiyor, doğal olarak ortaya çıkan şey güçlü bir mutfak oluyor. Çok net söylüyorum geleceği olan mutfağın Karadeniz mutfağı olduğunu düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

do adan gelen zenginlik karadeniz mutfa 3 slemFtGf - Doğadan gelen zenginlik: Karadeniz mutfağı

Mutfak Dostları Derneği Yöneticisi Zeynep Kakınç da Karadeniz’in deniz ve yaylaların oluşturduğu bir çeşitliliği bulunduğunu söyledi.

Zerzevata dayalı doğal lezzetlerin yanı sıra hayvancılığın da öne çıkabileceğini tabir eden Kakınç, “Karadeniz’in yayla lezzetleri de var, kesinlikle et de devreye girebilir. Bu manada tabi ki tazelik sebzeler, otlar çok düzgün, et kısmının de öne çıkarılması gerektiğini düşünüyorum. Yerküre şu anda doğal beslenme cihetine gidiyor. Karadeniz’de de güya kendi doğallığı içerisinde sağlıklı beslenme merkezi oluşturulmuş üzere.” tabirini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.