Kapat

Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu nedir? Belirtileri neler? Tedavisi…

Anasayfa
Bilgi Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu nedir? Belirtileri neler? Tedavisi…
dikkat eksikli i ve hiperaktivite bozuklu u nedir belirtileri neler tedavisi OVdsfnC1 - Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu nedir? Belirtileri neler? Tedavisi...

Evladınızın şiddetli hareketli olmasınının sonucunu yaramazlığına bağlıyorsanız nedeni hiperaktivite bozukluğu olabilir! Gün içerisinde odadan odaya koşturuyorsa, mütemadi hareket halindeyse ve epeyce aceleciyse Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğundan kaynaklanma ihtimali yüksektir. Pekala nedir? Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite belirtileri neler? Hiperaktif evlatlara nasıl davranılmalı?

Çocukluk periyodunda yaygın görülen Psikiyatrik bozukluklardan biri olan DEHB, yani Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu beyindeki ön kısmın yetmezliği ile ilgili bağlantılo olan bir rahatsızlıktır. Buna bağlı olarak da görülen devamlı kıpır kıpır hareket halinde olma, tez etme, sorumlulukları erteleme, unutkanlık ve dalgınlık üzere özellikler baş göstermektedir. Mahsusen de mektep çağındaki çocuklarda rastlanan Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu kızlara nazaran erkeklerde daha sık görülmektedir. Çok hareketli olma durumu yaşın ilerlemesine bağlı olarak azalması ile birlikte dikkat eksikliği sabit kalır. 3-5 yaş kümesindeki çocuklarda dikkat eksikliğini anlamak ise hiperaktivite belirtilerine nazaran anlaşılması biraz daha sıkıntı olabilir. Peki Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu nedir? Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu belirtileri neler? Hiperaktif evlatlara nasıl davranılmalı? Hiperaktivite belirtileri neler? Hiperaktivite tedavisi nasıldır?

HİPERAKTİVİTE NEDİR? HİPERAKTİVİTE BELİRTİLERİ NELERDİR?

dikkat eksikli i ve hiperaktivite bozuklu u nedir belirtileri neler tedavisi 0 6tYUiy6G - Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu nedir? Belirtileri neler? Tedavisi...

Evladınızın gün içerisinde devamlı hareket halinde olmasını ve münasebetiyle da yanında duramamasını kendisine zarar verecek davranışlara neden olabileceğinden endişeleniyorsanız, bu durumda aklınıza birinci gelen şey hiperaktivite olabilir. Hareketlerini denetim edemeyen Hiperaktif evlatlar, bu davranışlarını her ne kadar kasten yapmasalar da birden fazla devir ‘yaramazlık yapma eğiliminde olan çocuk’ olarak düşünülebilir. Çok hareketlilik ve huzursuzluk hali  daha çok oturulması gereken durumlarda daha da artar. İlkokul periyodunda hiperaktif olan evlatlar daha küçük yaş öbeklerine nazaran daha az belirti verir. Küçük yaş kümelerinde daha çok ayak sallama, ellerinde daima bir şeylerle meşgul olma ve çok konuşkanlık görülür.

HİPERAKTİF EVLATLAR NASIL ANLAŞILIR? HİPERAKTİVİTE TEDAVİSİ…

dikkat eksikli i ve hiperaktivite bozuklu u nedir belirtileri neler tedavisi 1 28im3ZfS - Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu nedir? Belirtileri neler? Tedavisi...

Hiperaktive bozukluğu olan çocuklarda hakimiyet kurmak oldukça zordur. Bu türlü evlatlar ebeveynlerinden ihtar alsalar bile önemsemeyip istenmeyen davranışlarına devam ederler. Ancak bu evladınıza kurallar koymaktan vazgeçmenizi gerektirecek bir durum olmamalı. Hiperaktif evlatları denetim altına almanın da tesirli yolları var. Ebeveynlerin öncelikli olarak yapmaması gereken kimi cürümler var.

Bunların birincisi evlada neyi yanlış yaptığını anlatmamaktır. Cezalandırma usulü evlada neyi yapmaması gerektiğini açıklarken ne yapması gerektiğini açıklamaz.

Her seferinde evladınızın bu davranışları önünde çabuk sonlanıyor ya da bağırıyorsanız evladınız sizin bu hareketlerinizi görene kadar kendini düzeltmeyebilir. Çocuğunuza ceza vereceğini söyleyip uygulamamaktan uzak durun. Hiperaktif evladı olanlar yalnızca ilaçlara güvenmemeli. Zira her ilaç her kişide tıpkı etkiyi bırakmaz.

dikkat eksikli i ve hiperaktivite bozuklu u nedir belirtileri neler tedavisi 2 U4XKCwRf - Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu nedir? Belirtileri neler? Tedavisi...

Hiperaktif evlatları denetim etmenin birinci aşaması evladın dikkatini çekmekle başlar. Şayet sizi dinlemiyorsa onu düzeltmeniz işe yaramaz. O an muhitinizde ne varsa her şeyi kapatın ve evladınızla baş başa kalın. Onun seviyesine inin ve gözlerine bakın. Ona neyi neden yapması gerektiğini anlatın ve yaptığına münasip bir ceza verin.

Uygun disiplin, âlâ muhabere gerektirir. Evladınızla sağlam bir muhabere kurarsanız ve mantıklı beklentiler içerisinde olursanız, kısa devirde evladınıza daha az kızar ve onu daha sık ödüllendiriyor olursunuz.

DİKKAT EKSİKLİĞİ NEDEN OLUR? DİKKAT EKSİKLİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

dikkat eksikli i ve hiperaktivite bozuklu u nedir belirtileri neler tedavisi 3 Us9P5xdd - Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu nedir? Belirtileri neler? Tedavisi...

Çocuklarda yaygın olarak 3-5 yaşları arasında görülen dikkat eksikliğini anlamak pek kolay değildir. Dikkat eksikliği görülen çocuklarda haddinden fazla hareketlilik, konsantre olamama, dikkatinin çabuk dağılması, düşünmeden ani hareketler gösteren, sabırsızlık ve dağınıklık üzere etkenler laf mevzusudur.

Araştırmalardan elde edilen haberlere nazaran, her 20 evlattan birinde kesinlikle bu dikkat eksikliği görülür. Bu türlü durumlarda öncelikle yapılması gereken bu eksikliğin ne kadar ileride olduğunu gözlemlemektir. Eksiklik seviyesi çok çokça ise doktora gösterilebilirken daha hafif seviyede görülen evlada dikkat arttırıcı egzersizler yapılabilir.

Dikkat eksikliği görülen bu çocuklarda tutarsız davrandıklarından ötürü etrafında birtakım meseleler meydana gelir ve buda evladın toplumsallaşmasını olumsuz tarafta etkilemektedir.

DİKKAT EKSİKLİĞİ OLAN EVLADA NASIL DAVRANILMALI?

dikkat eksikli i ve hiperaktivite bozuklu u nedir belirtileri neler tedavisi 4 eZIkEJch - Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu nedir? Belirtileri neler? Tedavisi...

Gün içerisinde boş bir vaktiniz olduğunda evladınızı alıp dikkatini açacak oyunlar oynayabilirsiniz. Mesela kağıtlara karışık meyve isimleri yazarsınız ve çocuğunuzdan söylediğiniz meyveyi bulup kendinize vermesini söyleyin. Böylece çoğunuz oyun yoluyla hem eğlenir hemde söz haznesi gelişir.

Ana ve pederler, evladın gelişimine yarar sağlamayan gelişi hoş oyuncaklar alacağına zeka oyunları yada dikkat gerektiren oyuncaklar alabilirler. Satranç, puzzle ve söz oyunları evladınızı geliştirebilir.

Bir evladın dikkatini arttırmak için aşikâr bir yaşa gelmesini beklemeyin. Her yaşa nazaran dikkat arttırıcı oyunlar bulabilirsiniz. 4 yaşına gelmiş bir evlada fotoğraflar arasında fark bulma üzere oyunlar oynayabilirken 10 yaşlarındaki bir evlada biraz daha daha ziyade ayrıntılı oyunlar oynatabilirsiniz. Yani evlatların yaşlarıyla seviyelerine sahih orantılı olacak oyunlar seçmeniz mektepteki ders muvaffakiyetinde da tesirli olacaktır. 

dikkat eksikli i ve hiperaktivite bozuklu u nedir belirtileri neler tedavisi 5 RIrwaWUP - Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu nedir? Belirtileri neler? Tedavisi...

Görsel işlenen derslerde, manaya nispeti yüksek olan hareketli evlatlar, soyut düşünme gerektiren ve çevre bilimlere yakın derslerde istenen başarıyı gösteremeyebilir. Mektepteki dersleri, hanede oyun haline getirerek, dikkat cazibeli görsel ya da objelerle evlatlarınızın eğitim hayatında da farklılık gözlemleyebilirsiniz. 

En ziyade odaklanılan ya da beğenilen durumları armağan vererek evlatlarınızın ilgisini o tarafa çekerken yapmasını istediğiniz şeyleri, örneğin kitap okumak üzere, kendiniz de yaparak eğilimi artırmanız mümkün. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.